Kés nélkül nincs főzés, ezért nem mindegy, mihez milyen eszközt választunk, és hogyan tároljuk. Ha fenjük a pengét, az is fontos, hogy lehetőleg mindig ugyanaz az ember fenje – és nem kell mindenhez külön kés, mint azt sokan gondolják.
Forrás: iStock
Kevés, de jó minőségű
Sokan hajlamosak vagyunk elkövetni azt a hibát, hogy minden főzési mozzanathoz külön kést veszünk. Pedig ennél egyszerűbben is meg lehet oldani. Szendrei Bence séf a Borsnak elmondta: elég csak egy-két jó minőségű eszköz a konyhába, hogy könnyen menjenek az előkészületek.
– Nem kell túlgondolni, hogy melyik mire jó. Elég, ha van egy kicsi, amivel finom mozdulatokat lehet csinálni, mint például a hámozás, faragás. Ez lehet hajlított pengéjű is, a lényeg, hogy kényelmes legyen, kézre essen. Emellett egy háztartásban szükség van egy séfkésre is, amivel az alapanyagokat lehet aprítani – magyarázta Szendrei. Vannak olyan speciális kések, amikhez úgynevezett védőkönyök is kapható, ami arra jó, hogy az ember ne okozzon sérülést magának, ám a séf szerint ezzel nehezebb dolgozni.
Japán az igazi
Egy jó kés ugyan drágább, de jobban bírja, élesebb és biztonságosabb, ugyanis könnyebb vele dolgozni. Az üzletekben több fajtából lehet válogatni, de a legtöbb ember még mindig az acélra szavaz.
– Nem szeretem a kerámia, vagy egyéb modern késeket, a jól bevált, edzett acél a kedvencem. A boltban, átlagáron kapható eszközök általában tényleg nem túl strapabíróak, így szerintem érdemes inkább a jobb fajta japán késeket vásárolni, mivel ezeknek is elég jó acélból vannak a pengéi.
A másik lehetőség, ha egy kovács készíti el a késeket, ahogy például a séfeknek is – mondta Szendrei Bence. Az edzett acélnál is az a legjobb, ha több rétegű acélmagja van, így ugyanis élesebb és jobban is bírja a folyamatos használatot.
A másik fontos dolog a tárolás, különben tönkremehet a legjobb kés is.
– Semmiképp sem érdemes a fiókban egymás mellett tartani a jó késeket, sokkal jobb egy késmágnes, ugyanis így sokkal átláthatóbbak a kések, mint például egy fa tartóban – figyelmeztetett a séf. A kerámia késeknél az is probléma, hogy nem rugalmasak, ez pedig könnyen az eszköz vesztét jelentheti, mivel nagyon könnyen törik. Azt is szokták mondani, hogy a kerámiának nem csorbul ki az éle, de ez nem igaz, sőt az újraélezése sem egyszerű feladat.