A város hangjaitól távol, egy csendes házikó udvarán készíti Ócs József a népszerű hosszú kürtöt. Bár egyszerűnek tűnik, nem az – szívvel-lélekkel kell faragni a didzseridut, hogy szépen szóljon.
Forrás: Bánkúti Sándor
Mindig talál megfelelő faanyagot az erdőben
A természet és egy szakértő kéz kell ahhoz, hogy a faágból készült hangszer új tulajdonosánál megszólaljon. Ócs József az erdőszéli, csendes otthonában készíti a didzseridut, itt mesélt nekünk a kezdetekről. Ahogy fogalmaz: az eredetileg ausztrál hangszer találta meg őt, és nem fordítva.
– A párom táncot tanított, és szüksége volt élő zenére. Elkezdtünk zenéket hallgatni, majd egyszer csak meghallottam a didzseridu hangját. Kutakod-ni kezdtem, hogy hogyan tudnék szert tenni egyre. Találkoztam egy férfival, aki megmutatta, hogyan kell megszólaltatni. Vettem is tőle egyet, aztán rájöttem, igazából én is meg tudnám csinálni – mesélte a ház teraszán ülve Ócs, akinek senki sem segített a kezdetekben, magától jött rá arra, hogyan kell elkészíteni a hangszert.
Mivel a buddhizmus már régóta az élete része, az sem mindegy, milyen fát használ hozzá. Fontosnak tartja, hogy ezért egy fa se halljon meg.
– Élő fát sosem bántok, csak már elhalt, vagy kivágott fával dolgozom. Így is mindig megtalálom a tökéletes alapanyagot, a természet segít. Ha kapok egy megrendelést, hogy készítsek egy didzseridut, akkor egy idő után az erdőben biztosan megtalálom hozzá, ami nekem kell – tette hozzá.
Nem elég a tudás, kell a szeretet is
Az első mozzanat tehát a tökéletes fa megtalálása, ezután jöhet a munka. Attól függően, hogy milyen külsőt szeretne varázsolni a hangszernek, József először lehántja a kérget, vagy annak csak egy részét, de akad olyan hangszer is, amelyen ez is rajta marad. Utána az egész fát ketté kell vágni.
– Ha nincs hosszában kettészelve, akkor nem tudom kifaragni a belsejét, mivel nincs olyan hosszú szerszám, ami végigérné, de a fában lévő hajlatok miatt is nehéz lenne – magyarázta a faragás titkát.
Ha ez megvan, akkor összeilleszti a két kifaragott részt, majd jöhet a hangolás.
– Mindig csak utólag mérem be, hogy az elkészült didzseridunak milyen a hangja. Viszont ezen is lehet még változtatni. Ha meghatározott hangúra van szükség, akkor már a kezdeteknél túlméretezem, tehát meghagyom hosszabbra, majd amikor majdnem kész, a felső részét vagdosom vissza egyre rövidebbre, amíg úgy nem szól, ahogy a megrendelő szeretné – mesélte a technikát Ócs. Az sem mindegy, hogyan áll hozzá a hangszer faragásához, ugyanis szerinte csak szeretettel lehet nekifogni a munkának, különben nem lesz az igazi a hangzása.
Gyógyító ereje van a búgó hangjának
Nem véletlenül szeretik annyian a didzseridu mély, búgó hangját, ugyanis a testnek és a léleknek egyaránt nagyon jót tesz.
– Meditációt is szoktunk tartani vele, sőt ha valakinek fizikai vagy pszichés problémája van, azon is képes segíteni. Ennek az oka pedig a rezgés, amit a hangszer kiad magából – indokolta.
# Jó# Didgeridoo# 06205324106
Posted by József Ãcs on Thursday, February 28, 2019
Amilyen egyszerűnek látszik maga a hangszer, olyan nehéz játszani rajta. A fúvósok viszont előnyt élveznek, mivel az úgynevezett körlégzés kell ahhoz, hogy a didzseridu szépen szóljon. Ennek a lényege, hogy megszakítás nélkül, akár órákon keresztül lehet játszani rajta, a közönség észre sem veszi, hogy a zenész mikor vett egy mélyebb lélegzetet.