Majdnem egy teljes napig repült.
Sosem láttak még olyat a magyar madármentők, mint ami nemrégiben megesett egy kígyászölyvvel. A Besének elnevezett madár az év elején kelt ki, júliusban gyűrűzték meg a Kiskunság területén. Október elején indult útnak, és meg sem állt Afrikáig. Ebben az a szenzáció, hogy átszelte a Földközi-tengert, amihez hasonlót korábban még nem tapasztaltak.
– Bese a horvát Vis szigetről repült át a Földközi-tengeren Tunéziába. Kilencszáz kilométert tett meg 19 óra alatt kihasználva a hátszelet. Ebből 750-et nyílt tengeren, 400-at pedig éjszaka repült. Ez rendkívül szokatlan, mivel a vándorló ragadozó madarak utálnak nyílt víz fölött repülni. Ők nem siklanak, nekik szárnycsapásokkal kell rásegíteniük a repülésre, ami rendkívül fárasztó – mondja a Borsnak a Magyar Madártani Intézet munkatársa, Árvay Márton.
– Még a Balatont sem szeretik átrepülni. Amikor Afrikába indulnak, akkor is inkább a szorosokat vá-lasztják, a Boszporuszt, Gibraltárt vagy Szuezt – árulta el a szakértő.
Bese már Közép-Afrikában jár, Mali térségében, és lassan eléri a telelőhelyét. A magyar madárvédő munkatársak joggal remélik, hogy épségben és nem egy szusszal tér majd haza Magyarországra.