Azonnali fizetésemelések, korlátlan felhatalmazások a képviselő-testület megkerülésére, a végén még Botka László is menekülőre fogta a dolgot, és lelécelt az MSZP-ből.
Forrás: MTI
Az MSZP-s Horváth Csaba, aki az ellenzék közös jelöltjeként, a szavazatok 50,33 százalékával zuglói polgármester lett, az új képviselő-testület hétfői alakuló ülésére benyújtott előterjesztése nyomban kiverte a biztosítékot. Egyből azzal kezdené, hogy szinte bármiben egyedül dönthessen, ha a kérdést halaszthatatlannak minősíti, illetve ne kelljen a képviselő-testület hozzájárulása több százmillió forintos ügyekhez – írta meg az Átlátszó.
Tudja, miért jár börtön A lap felidézte, hogy a volt zuglói polgármester, Karácsony Gergely főpolgármester a választás előtt azt mondta: „Csabának legalább annyi esze van, hogy tudja, mi az, amiért börtönbe lehet menni. Ez nyilván kifelé nagyon ciki, meg tartalmiakban is sok szempontból ciki”. Sőt Horváth benyújtott egy rendeletet is, ami az önkormányzat vagyonát érintő ügyekben a rendes ügymenetet illetően is csökkentené a képviselő-testület döntési jogkörét: sokszorosára emelné azt az értékhatárt, ami felett a képviselő-testület hozzájárulása kellene, ingó vagyontárgyaknál 50 millióról 150 millióra, ingatlanoknál 50 millióról 250 millióra emelné. Magyarán akár 250 milliós értékhatárig azt csinálhat, amit akar, nem kell hozzá a képviselő-testület! (A kitört botrány hatására lapzártánkkor Horváth Csaba ijedtében visszavonta a neki Zuglóban 250 millióig szabad kezet biztosító rendelettervezetet.)
Pesterzsébeten már több pénzt akarnak De nemcsak Zuglóban, Pesterzsébeten is nyomban elszabadult a szocialista vircsaft. Pesterzsébeten a képviselő-testület baloldali többsége a múlt csütörtöki alakuló ülésen első intézkedésként húszszázalékos fizetésemelést szavazott meg magának, amivel a képviselők bruttó bére 411 ezer forintra nőtt – értesült a Magyar Nemzet. A lapnak nyilatkozó Fidesz–KDNP-képviselők elhatárolódtak az ellenzékiek által hozott döntéstől, és hangsúlyozták, hogy az eredetileg 5, 10, illetve 15 százalékos emelésekről készített javaslatokat módosította felfelé a baloldal. Az MSZP és a DK az LMP, a Párbeszéd és a Jobbik képviselőinek támogatásával tudta felsrófolni a béremelést. Cserébe a Párbeszéd négy, az LMP három, a Jobbik két külsős bizottsági helyet kapott, plusz a Jobbikot még egy tanácsnoki pozícióval is kifizették. A XX. kerületi ellenzéki érdekszövetségben a Jobbik a Momentum Mozgalom helyét is átvette, mivel az egység a képviselő-testület alakuló ülésén felbomlott. Botka már lelépett Időközben elküldte a MSZP szegedi szervezetének a kilépésről szóló nyilatkozatát Botka László, Szeged polgármestere.
Az MSZP egykori miniszterelnök-jelöltje, aki négy évig a párt választmányi elnöke, vagyis lényegében második embere is volt, ezzel hivatalosan is elhagyta a szocialistákat. Botka két évvel ezelőtt már bejelentette lemondását az MSZP miniszterelnök-jelöltségéről. Botka akkor azt mondta hogy „a politikai maffia behálózta a demokratikus ellenzéket, benne sajnos a saját pártomat is”. A szegedi polgármester onnantól a pártban nem vállalt több pozíciót. A tisztújításon a Csongrád megyei elnöki posztért sem indult, egyszerű párttagként folytatta. Pénteken a közgyűlés megalakulásakor Botka bejelentette, hogy társaival megalakították az Összefogás Szegedért Egyesület frakcióját. Vagyis a polgármester nem ült be az MSZP helyi frakciójába.