Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók (legyenek azok írók, festők vagy épp színészek, zenészek, rendezők) megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet.
Vajon szerencse vagy szerencsétlenség, ha egy szakmájában sikeres művész párja is ugyanott próbál érvényesülni? Egyszerre inspiráló és visszatartó erő, mellyel Petőfi Sándor, Babits Mihály, Vladimir Nabokov, F. Scott Fitzgerald vagy épp Stephen King felesége egyaránt szembesült. Nők, akikre talán híres férjük nélkül nem is emlékeznénk - vagy épp híres férjük miatt nem jutott nekik kellő rivaldafény az irodalomtörténetben?
Túl férfiasnak találták Szendrey Júlia verseit
Petőfi nejének, Szendrey Júliának 141 versét épp tavaly adták ki egy gyűjteményes kötetben - mondhatni, erőteljesen megkésve. Életében ugyanis csupán 26 költeménye került nyomtatásba, főleg azért, mert hazaszeretetről szóló műveit - melyről előszeretettel írt - a kor túl férfias témának találta. Ugyanakkor fordítói munkásságát már életében elismerték, Hans Christian Andersen meséi ugyanis 1856-ban az ő tolmácsolásában jelentek meg először magyar nyelven.
Babits árnyékában élt Török Sophie
Török Sophie, azaz Tanner Ilona 1921 január 21-én kötött házasságot Babits Mihállyal. Noha már megismerkedésük előtt is jelentek meg versei A Hét illetve az Új Idők hasábjain, valamint házasságuk után a Nyugat rendszeresen közölte alkotásait, Ilona Babits árnyékában élt, saját tehetségét és karrierjét férje pályájának egyengetésének rendelte alá.
Saját karrierjét adta fel a Lolita írójának neje
Noha fő művét, a Lolitát obszcénnak, botrányosnak és pornográfnak bélyegezték, Vladimir Nabokov alapvetően konzervatív volt, már ami a párkapcsolatokat illeti: több mint 50 évet élt le felesége, Vera Nabokov mellett, aki a saját írói karrierjéről mondott le, hogy férje első számú kritikusa, ügynöke, szerkesztője és támogatója legyen. Az asszony mindent feladott, hogy párját támogathassa, cserébe a férfi az egész életművét Verának ajánlotta.
Egymástól lopott Zelda és F. Scott Fitzgerald?
Zelda és F. Scott Fitzgerald kapcsolata igencsak viharos volt, az azonban kétségtelen, hogy az asszony nagy hatással volt férje munkásságára. A férfi például felesége több naplórészletét és levelét beemelte a saját munkáiba - persze mindenféle megjelölés nélkül -, amiről a nő egy könyvkritikában meg is emlékezett. Mindez szülhetett némi feszültséget köztük. F. Scott ugyanis “cserébe” nem elég, hogy lehúzta felesége egyetlen nyomtatásban megjelent művét, az 1932-es Save Me The Waltz-ot, de azzal is megvádolta, hogy ellopta az ötleteit.
Stephen King egész családja a horrornak él
Stephen és Tabitha Jane King 1971-ben házasodtak össze. Noha a férfi irodalmi munkássága jóval ismertebb, Tabitha is ismert és elismert írónő jó pár regénnyel a háta mögött. Ráadásul ugyanabban a műfajban érzi magát otthon, mint férje: a horrorban. Ráadásul három gyermekük közül kettő - Joe Hill és Owen King - szintén író lett, akik híres szüleikhez hasonlóan elsősorban a horror műfajában igyekeznek maradandót alkotni.