Mindenszentek közeledtével egyre többen járnak ki a temetőkbe. Van, aki ilyenkor teszi rendbe hozzátartozója sírját, mások mécsest, virágot visznek. Hogyan lehet tartósabbá varázsolni szeretteink sírhelyét?
Sokan már hétközben kilátogatnak szeretteik sírjához, hogy elkerüljék a hétvégi tömeget. Halottak napja alkalmával nemcsak megemlékezünk az elhunytakról, illik szebbé varázsolni a sírhelyüket. És nemcsak virággal, hanem egy kis takarítással is, hiszen még a legdrágább anyagból készültek is idővel porosak lesznek, elszíneződnek vagy mohásodnak.
Eltüntethető a moha, de még a foltok is
A síremlékeket tartós anyagból, általában márványból, gránitból, mészkőből és műkőből készítik. Régen sima vízzel és puha kefével súrolták le a felületeket, amit aztán száraz ronggyal töröltek le.
A sírkőtisztítók több tízezer forintot elkérnek munkájukért, ezért ha évente kétszer kezelésbe veszi házilag a felületet, kevesebb gondja lesz rá.
– Házilag persze nem lehet minden szennyeződést eltüntetni egy-egy öreg sírkőről, de lassítani lehet a folyamatot – kezdte a Borsnak Wertheim Béla, a Micron felülettisztító szakembere.
Azt a sírkőtisztító szert, amit a legtöbb sírkőtisztító használ, maga is megveheti az ember a festékboltban. Sír- és mészkőtisztítót kell kérnie, ami körülbelül 2-3 ezer forintba kerül. Ezzel leszedheti a salétromosodás okozta foltokat, mohát, penészt, szennyeződést.
A munkát ezzel sem kerülheti el, kefék segítségével át kell suvickolnia az egészet egyszer, vagy ha durvább a szennyeződés, akkor többször. Olykor még a filléres hypo is segíthet, de ezt csak kesztyűben használja, és számoljon azzal, hogy kimarhatja a sír körüli növényeket.
Újjászületik a porszemcsétől
Létezik egy technológia, amivel a sírköveket újszerűvé lehet varázsolni.
– A szemcseszórás amellett, hogy környezetbarát, a sírkövet sem teszi tönkre. A kőhöz gyakorlatilag hozzá sem érünk, magasnyomású géppel szórjuk a felülettisztítót. Ez az elfeketedéstől a mohásodásig jó mindenre – mondta el Wertheim Béla felülettisztító, aki elárulta: ennek költsége akár 50-75 ezer forint is lehet.
Évekig véd az olajalapú szer
Ha már túlvan a nehezén, és csillog-villog a síremlék, kár lenne veszni hagyni a munkát. Ha a felszínre újra kiülne a por, és azt bemosná az esővíz, jövőre ismét kefélheti le az egészet, mert ugyanúgy elkoszosodna, elszürkülne. Ezzel szemben, bár az impregnált felületeken is megül a por, de az eső lemossa róla, nem beszívja azt.
Így sokkal könnyebb lesz tisztán tartani. Azonban nem mindegy, hogy milyen impregnáló anyagot választ. Az olajalapúak egy-két évig védenek. A vegyszeres lakkok valamivel tartósabbak, de azok a napfény miatt pár év alatt felhólyagosodnak, lepattogzanak. A szakértők a szilikonban hisznek. Az évtizedekig megvédi a követ. Azonban ezek a speciális szerek nem olcsók, egy egyliteres flakon úgy tízezer forint körül mozog.
A vízbe ne érjen bele a vágott virág levele!
Amikor szálas virágot választ, pár apró trükkel elérheti, hogy akár kétszer hosszabb ideig is megőrizze a frissességét. Mielőtt vízbe tenné a virágot, szedje szét a bokrétát, és a szálas virágokról tépkedje le az alsó leveleket. Addig kopaszítsa fel, hogy egy levélke se érjen bele a vízbe! Ha rajta hagyná, attól csak benyálkásonda a víz, és gyorsan bebüdösödne.
Ha otthonról visz vizet a síron lévő vázába, akkor már előre keverjen bele egy jó adag sót, vagy vigyen magával sót a temetőbe, és tegye bele ott! A sótól a virágok új életre kelnek, friss marad tőle a víz a vázában, és megakadályozza, hogy befagyjon.
Ezekkel a trükkökkel a közeledő fagyokkal szemben is ellenállóbbá teheti a temetőbe kivitt csokrot. Ha a sírkőtisztításhoz a hypót választotta, akkor egy mokkáskanállal hagyjon meg belőle a virágoknak is! A fehérítő hatású szerek nem engedik, hogy zavarossá váljon a vázában a víz.