Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádió vendége volt, ahol a Jó reggelt, Magyarországban című műsorban több témát is érintett. A miniszterelnök beszélt a családvédelmi valamint a gazdaságvédelmi akciótervről, az önkormányzati választásról, a Demszky-korszakról, a Borkai-botrányról, a jelenleg is zajló beruházásokról, a brexitről és a török-szír konfliktusról is.
Családvédelmi és gazdasági akcióterv
A műsorban Orbán Viktor elsőként a családvédelmi- és a gazdaságvédelmi akciótervről beszélt.
Orbán Viktor azt mondta, hogy jelenleg két nagy terv van:
- családvédelmi akicóterv
- gazdaságvédelmi akcióterv.
Az utóbbit tartom izgalmasabbnak – mondta.
Ennek oka, hogy a családvédelmi akcióterv intézkedéseit már sok tízezer ember vette igénybe, a csok igénylők száma már 110 ezer fölé futott.
Ez rajtunk múlik, ez megy a maga útján.Viszont a gazdasági akcióterv végrehajtása nehezebb, mert nem egyedül vagyunk a pályán – mondta a kormányfő.
Ha a piacok nyitottak, és a mi munkásaink versenyképes árukat állítanak elő, akkor fejlődik az ország.Ha azonban zavar a külpiacokon, akkor azt Magyarország megérzi. Most zavar van a külpiacokon, és ez érezteti a hatását - mondta Orbán Viktor.
- Ha ülünk és várunk, akkor baj lesz, ezért most az a feladat, hogy olyan magyar intézkedéseket hozzunk, amely az európai gazdasági zavarok és lassulás ellenére is képes legyen magas színvonalon teljesíteni. Ez azt jelenti, hogy mindenképp magasabb legyen 2 százalékkal a magyar gazdasági növekedés, mint az uniós átlag.Ha ez nem sikerül, akkor köhögni fog a gazdaság – mondta Orbán Viktor.
A gazdaságvédelmi akcióterv programpontjai folyamatosan készülnek. Az első gazdaságvédelmi tervet már megindítottuk, sok intézkedést hoztunk már. Ha az európai gazdasági környezetben a lehűlés lesz a jellemző, akkor ezek a lépések szükségesek, amelyen a Jegybank, a Gazdasági Minisztérium és a Versenyképességi Tanács is dolgozik. Fontos lépés lesz a magyar szakképzési rendszer korszerűsítése. Orbán Viktor képesnek tartja a magyar gazdaságpolitikát, hogy kigondolják a magyar gazdaságvédelem lépéseit, és annak végrehajtását is.
Az önkormányzati választásokról
Orbán Viktor azt mondta, hogy sajnálja, hogy több település is más polgármestert választott, mint amit a Fidesz-KDNP ajánlott.
Azonban ilyenkor fontos megvizsgálni, hogy megvan-e a még az a támogatottság a kormány mögött, ami a munkához szükséges. Ilyenkor az emberek elmondják a véleményüket.
Ebből az derült ki, hogy 52-53 százalék áttételesen a kormányra is szavazott, ami azt jelenti, hogy a kormány megkapta a felhatalmazást ismét, ezért tartja az irányt.
A Borkai-faktorról
Orbán Viktor azt is mondta, hogy nincs ember, aki meg tudná mondani, hogy a történtek milyen hatással voltak az önkormányzati választásokra. Megdöbbenti az embereket, mellbe vágja, valamilyen hatást gyakorol, ami nem egy felemelő hatás. Hogy ez kifejeződik-e voksokban, azt nem lehet megmondani. Van abban valami szánalmasan lehangoló, hogy az emberek arról beszélnek, hogy mi történik egy-egy politikus hálószobájában – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök azt mondta, hogy a történteken túl kell lendülni.
Azt javaslom a jobboldali embereknek, hogy ne szállítsuk lejjebb a mércét, komoly ország vagyunk - javasolta a miniszterelnök.
A fővárosról
Orbán Viktor azt mondta, hogy30 éve vagyok parlamenti képviselő, 16 évet voltam ellenzékben, és a ciklus végén 16 évig leszek kormányon. Két korszakot láttam eddig: Demszky-korszakot és Tarlós-korszakot – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök azt mondta, hogy nem tudja, hogy milyen lesz Budapest Karácsony Gergely irányítása alatt, viszont a múltból nem hajlandó engedni:
- Budapest koszos, büdös, rendezetlen, fejlődésben elakadt város volt a Demszky-korszak alatt. Budapest nem lehet akármilyen, ez az ország fővárosa, amire méltónak kell lenni.Demszky Gábor idején méltatlan volt. Aztán jött Tarlós István és rendet tett - mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor emlékeztett arra, hogy a kormány átvállalta a főváros adósságát. Az ország leggazdagabb településéről kellett levenni több mint 200 milliárd forint adósságot.
A csődért jár a kitüntetés? – kérdezte a miniszterelnök.
A kitüntetéssekkel kapcsolatban azt is mondta, hogy arcátlanság, hogy Tarlós Istvánt Demszky Gábor mellé állítják.Tarlós Istvánnak köszönhetően jelenleg zajlanak a beruházások, Budapest pedig Európa legdinamikusabban fejlődő városa, amelyet elismeréssel emlegetnek külföldön. Szurkolok, hogy így maradjon, és ne térjen vissza a Demszky-korszak.
Sportberuházások
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy szerencsére a Fradi, az MTK és a Vasas szurkolóinak már nem kell aggódniuk a Honvéd-szurkolókkal ellentétben, és szerencsére a Puskás Stadion is elkészült már.
Orbán Viktor elmondta, hogy három stadion épül ma: A Bozsik Stadion, egy atlétikai stadion a világbajnokság megrendezésére, és egy kézilabda stadion, ami az Európa-bajnokság miatt szükséges.Ezekkel kapcsolatban azt mondta, hogy meg kell várni, hogy mit dönt a közgyűlés.
Nem szabad egy városban úgy fejlesztéseket végrehajtani, amivel a város vezetése nem ért egyet, de bontani nem bontanék – mondta Orbán Viktor.
A fővárosi közgyűlés döntsön mihamarabb, ugyanis nemzetközi kötelezésességeink vannak - hívta fel a figyelmet Orbán Viktor.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Tarlós Istvánnak Budapestet a világ egyik sportfővárosává sikerült tenni.
Brexitről
Orbán Viktor azt mondta a brexitről, hogy fájó pontja ez az európai politikának, óriási kudarca ez az EU volt vezetésének.
Ez még a Juncker-korszak hozadéka, amelynek két nagy kudarca van:
- Nem tudták benntartani a briteket
- De beengedték a migránosak
Orbán Viktor a brexitről azt mondta, hogy a britek kilépése az faktum. A szigetország népe döntött, ezt tudomásul kell venni.A brit kormány és az EU között van egy megállapodás, ami létezik, ez a megállapodás megvédi a magyarok érdekeit. Mindig ki fogok állni az ő érdekeikért – mondta a kormányfő.
A brexit gazdasági hatásairól azt mondta, hogy egyelőre nem ismertek, de elmondta, hogy 750 brit vállalat működik Magyarországon, ezekben 60 ezer magyar dolgozik.A magyar érdek az, hogy ezek a cégek megmaradjanak, és a megállapodás erre alkalmas. A kérdés az, hogy mit kezd ezzel a brit parlament ezzel a megállapodással - tette hozzá Orbán Viktor.
Orbán Viktor azt is mondta, hogy a britek a brexit alapköveit már elfogadták, már csak technikai jellegű vita zajlik, ezért Nyugodtan mondhatjuk, hogy a britek már kint vannak az EU-ból.
Szíriai migránsokról
Orbán Viktor azt mondta a török-szír konfliktusról, hogy nagyon nehéz átlátni a politikailag befolyásolt tudósítások ködfüggönyén.
A miniszterelnök azt mondta, hogy annyi történt, hogy A NATO legnagyobb tagállama, az USA egy területről kivonta a csapatait, majd a második legnagyobb NATO-tagállam (Törökország) oda bevonult. Ezt követően az USA és a Törökország megállapodott.
Emiatt nekünk itt több külpolitikai tennivalónk nincs – mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor szerint van magyar érdek az ügyben, azok ellenére, hogy ez a konfliktus földrajzilag messze van.
Törökországban tartózkodik több mint 3 millió migráns, ebből 2,5 millió Szíriából érkezett. Ha Erdogan nem kap az EU-tól pénzt, kiengedi a migránsokat az országból. Ez két irányba lehetséges: vissza Szíria felé, vagy a Európa felé.
Ez azt jelenti, hogy százezer-szám fognak érkezni a magyar vagy a horvát határhoz.
Röszkéből egy is elég volt, pedig ott csak pár százan voltak. Emiatt az az érdekünk, hogy a törökök Szíria felé nyissák ki a kaput – mondta Orbán Viktor.