Aktuális

Ősszel is fennáll a parazita veszély - ismerje meg az ellenséget

B. B. A.

Létrehozva: 2019.10.26.

Az ősz a legideálisabb évszak a nagy kirándulásokra, sétákra. A legtöbb kutyásnak nincs is szíve otthon hagyni négylábúját, pláne, hogy a blöki odavan a lehulló falevelekben ugrándozásért. Öröm az ürömben, hogy ősszel még aktívak a paraziták, így kétszer is meg kell gondolni, hol engedik a gazdik a játékot.

Forrás: Shutterstock

Bolha

Ha a kutyán azt látja a gazdája, hogy nyugtalan, megállás nélkül vakarózik, elég nagy a valószínűsége, hogy bolha élősködik a szőrzetében. 

Elsősorban a melegebb időszakokban jelennek meg nagy számban, télen jelentősen le­csökken a számuk. Lakásban tartott állatoknál, persze, nem figyelhető meg ilyen szezonalitás: rajtuk egész évben megjelenhetnek. Ezzel együtt ritkán találhatóak meg az állatokon, inkább a környezetükben bújnak meg – fejtette ki dr. Kiss Zsuzsa állatorvos a Házipatika weboldalon.

Vannak olyan ebek, amelyek a bolhanyálat nehezen viselik, ilyenkor intenzív bőrirritáció jellemző. Az erősebb fertőzés le­gyengült, elhanyagolt kiskutyákban vérszegénységhez és akár halálhoz is vezethet. 

Kullancs

A nedves környezetet kedveli, általában a vastag avarú vagy aljnövényzetű erdőkben, cserjésekben és mocsaras területeken fordul elő, de gyakori ma már a városi parkokban is. A fertőzést a vérszívás 2-3. napján adják át a kutyának, és bár rengeteg esetet diagnosztizálnak, sajnos jóval többet nem ismernek fel idejében, ami végzetes következményekkel jár.

A kullancsok veszélyes betegségeket okoznak, ilyen például a babéziózis. Ennek első jele minden esetben a vérszegénység, mivel az immunrendszer elpusztítja a károsodott vörösvérsejteket. További tünet lehet láz, gyengeség, levertség, halvány nyálkahártyák, narancs- vagy vérvörös színű vizelet, duzzadt lép és nyirokcsomók.

A kullancsok gyakran hordozzák a Lyme-kórért felelős baktériumot, ugyanakkor az esetek mindössze 5-10 százalékában alakul ki olyan megbetegedés, ami klinikai tünetekkel jár. A tünetek nagyon széles skálán mozoghatnak: vannak állatok, amelyek teljesen tünetmentesek maradnak, de gyakran heveny ízületi gyulladás alakul ki, aminek következtében úgynevezett visszatérő sántaság jelenik meg.

Az a lényeg, hogy ne szívjon

– A kullancsok több parazitát is terjesztenek, amelyek komoly betegségeket okozhatnak. Szerintem a legjobb megoldás a megelőzésre a tablettás készítmény – javasolta a Bors kérdésére dr. Gyécsek Nikoletta.

– Van, amelyik négy hétig, van, amelyik öt, és olyan is van, amelyik tíz hétig védi a kutyákat a kullancs-, bolha- és a rühatkafertőzéstől. A legfontosabb az, hogy megelőzzük, hogy a kutya vérét felszívja a kullancs. Kevésbé gyakori a Lyme-kór, ami ellen van védőoltás, de nem szoktuk javasolni. A másik a babéziózis, ami egysejtű parazita.

Ez ellen is van kezelés, de ez nagyon komoly betegséget okoz a kutyáknál, igen gyakran el is pusztulnak benne.

Atka

Ha a kutya immunrendszere gyenge, jóval nagyobb az esély arra, hogy atka támadja meg. Gyakori tünet, hogy a fejen és a lábakon szőrhiány alakul ki, a bőr pedig megvastagszik. Nem játék a dolog: amint gyanakszik rá va­laki, irány az ál­latorvos, a betegség ugyanis emberre is átterjedhet, és erős viszketéssel járó bőrgyulladást okozhat.

A fül­atka legtöbbször tünetmentesen van jelen a kutyák külső hallójáratában, egyes esetekben viszont – így például fokozott fülzsírtermelődés mellett – kialakulhat külső hallójárat-gyulladás, ami jellegzetes ferde fejtartással járhat.

Szúnyog

A vérszívó a közti gazdája a Dirofilaria immitis nevű fonalféregnek, ami a szívférgességet okozza. A korai szakaszban az állatok enyhe tüneteket mutatnak: fáradékonyak, esetleg néha köhögnek. A továbbiakban a kutyák egyre fáradtabbak lesznek, és már a mérsékelt mozgatást sem viselik jól.

Ahogy az állatok kondíciója romlik, teljesítményük csökken, továbbá ne­hézlégzés jelentkezik, és lógó, körteszerű has figyelhető meg – sorolta dr. Kiss Zsuzsa állatorvos.

A megelőzés két részből állhat. Egyrészt védekeznünk kell a szúnyogok ellen, másrészt a féreglárvákat is el kell pusztítani. Utóbbira léteznek tabletták, illetve „spot on”-ok (cseppek) is, de használatuk előtt minden esetben ki kell zárni a fertőzést.

Most nézesse meg a székletét!

Az évente egyszer ajánlatos bélsárvizsgálatra az őszi hónapok alkalmasak. Ehhez a vizsgálathoz a kutyát nem kell elvinni az állatorvoshoz, csak a frissen ürített székletből egy kis diónyi mennyiséget kell megfelelő tégelybe téve eljuttatni a vizsgálati helyre. Ott megnézik, megfertőződött-e az állat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek