Aktuális

Őszi horgászat: most még pontyra, aztán csukára érdemes menni

R.K.

Létrehozva: 2019.10.04.

Irgalmatlan étvágyuk van ilyenkor a télre készülő édesvízi halaknak.

Őszi horgászat: most még pontyra, aztán csukára érdemes menni

Forrás: Shutterstock

A rutinos pecások jól tudják: az ősz beköszöntével a békés halak lesüllyednek a vizek aljára, a ragadozók pedig kénytelenek a felszín közelében táplálékot keresni. Ezért sem ritka, hogy októberben sok méretes harcsa, csuka vagy éppen süllő akad a horogra.

Az ősz sok horgász számára a legjobban várt időszak. Ilyenkor kevesebb horgásszal kell osztozni a legjobb helyeken, mert a nyirkos, hideg időjárást csak a szenvedélyes pecások hajlandóak órákon át elviselni.

Spájzolnak

Az „ország halguruja”, Lévai Ferenc is biztat: az ősz be­kö­szöntével a halaknak ir­gal­matlan étvágyuk lesz. – Az időszak elejére a békés halakra jellemző, hogy bélpoklosak lesznek – magyarázza. – Érzik, hogy közeleg a tél, visszahűl a hőmérséklet, így az igényeik is megnőnek, főként októberben, úgy nagyjából 12 vízhőfokig. Egy intenzív táplálkozá­si szakasz kezdődik náluk. Az amur, a keszeg, a ponty megeszik mindent, amit tud, hogy feltöltse a tartalékait, télen ugyanis ebből él. Ilyenkor érdemes rendesen beetetni, jók az élőcsalik, hiszen a halak mindenre harapnak.

Harapnak

Míg a vízhőmérséklet komolyabban le nem csökken, a ragadozóhalak meghúzzák magukat a vízfenéken. Ennek oka, hogy van bőséges táplálék odalent is, nem szükséges fel-alá „liftezniük”. Ha azonban 10 fok alá csökken a víz hőmérséklete, a takarmányhalak elbújnak, meghúzzák magukat a zugokban. –  Ekkor a hoppon maradt ra­gadozók, a süllő, a csuka, a harcsa lesz bélpoklos, ilyenkor kezdődhet a ragadozók igazi horgászata. Az ősz második felében felmerészkednek a víz felszínére, és szinte bármire ráharapnak. Ez inkább a süllőre és a csukára értendő, a harcsák visszafo­gottabbak, szépen, lassan elkezdik a téli álmukat – mondja Lévai.

Megbújnak

Teljesen mindegy, hogy folyóhoz, bányatóhoz vagy természetes állóvizekhez megyünk-e horgászni. A lényeg, hogy ismerjük a helyi viszonyokat és alkalmazkodjunk a körülményekhez. A Balatonnál ősszel – főként a déli parton – behúzódnak a halak a mélyebb részekbe. Gödrökben, áramlások által kimosott marásokban, meredekebb partrészeken húzzák meg magukat. Kedvelik a kikötőket is, ahogy a nádasokat és a bedőlt fák által nyújtott menedékeket. A folyóknál a vízállást érdemes figyelni. A Dunáé például most alacsony. A halak a töréseket, búvóhelyeket keresik, ahol a telet is tölteni fogják. Mindez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne őket „kiugrasztani a bokorból”.

Más az életritmusuk

A melegebb hónapokban érdemes hajnalban és éjjel horgászni. A halak ekkor aktívabbak, napközben inkább megpihennek az alsóbb vízrétegekben, hiszen nyáron a vízhőmérséklet is igencsak felmelegszik. A hidegebb időkben mindez pont fordítva van: napközben ajánlott a pecázás, amikor melegebb a víz, éjszaka ugyanis a halak is szunyókálnak.

Pergetéssel  a ragadozókra

A Háromfa horgásztó szakmai vezetője, Pálinkó Károly amondó: a keményebb ősz beköszöntével el kell hagyni a bojlis technikát, csak a pergetés sikeres. – Kellemesebb időben a békés halakra bojlis módszerrel érdemes horgászni – húzza alá. – A bojli általában egy magas tápanyagtartalmú, lisztből, vízből és tojásból kikevert és kifőzött tésztagolyó. Erre kiválóan kapnak például a pontyok. Hidegben azonban ez nem jó, hiszen a békés halak leereszkednek a víz aljára. Ilyenkor pergetés a nyerő, csak így csaphatjuk be a ragadozó halakat. Csalit teszünk fel a horogra, ami egy sérült hal látszatát kelti.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek