Ön is folyóvízzel mosogat, csapvízzel öntözi a virágait, és majdnem teli kádban fürdik esténként? A víz az egyik olyan dolog, amivel a legtöbbet lehet spórolni.
Forrás: shutterstock
Zárja el, ha nem kell!
Mosogatáskor nem kell folyamatosan folyatni a vizet. Amíg mossa az edényeket, zárja el a csapot! Ugyanez igaz a zuhanyozásra, a kéz- és a fogmosásra is: amíg szappanozza magát, addig zárja el a vizet!
Ruhamosás, felmosás
Ha kézzel mosott ki néhány ruhadarabot, akkor a mosóvizet ne engedje le rögtön, helyette merje át a felmosóvödörbe. Ennek a víznek ugyanis semmi baja nincs, nem koszos annyira, hogy ne lehessen felhasználni, a padló felmosásához pedig szinte tökéletes. Tegyen hozzá még egy kis padlótisztító szert és már kezdheti is a takarítást.
Takarékos vécétartály
Belegondolt már abba, hogy egy használat után mennyi kristálytiszta víz zúdul le a csatornába? Számítások szerint egy ember naponta közel 40 liter vizet enged le a vécékagylóba. Ezt közel a felére lehet csökkenteni, ha a régi tartályt takarékosra cseréli.
Utóbbi kevesebb vizet enged felhasználni, ami a vízórán is meglátszik majd. Ennél olcsóbb megoldás, ha megtölt egy félliteres palackot vízzel, majd ezt teszi bele a tartályba. A vízkiszorítás miatt a tartály úgy érzékeli, hogy tele van, de minden alkalommal fél litert megspórol ezzel a trükkel. Időnként ellenőrizze le a palackot, vagy ha kell, cserélje is ki!
Takarítási terv
Az őszi nagytakarítás alatt is több víz folyik el, mint amennyi indokolt lenne. Próbálja felhasználni a kevésbé koszos vizet is. Ezt úgy tudja legjobban megoldani, ha készít egy takarítási tervet aszerint, hogy mit hogyan szeretne tisztává varázsolni. Ha például túl porosak a polcok, akkor azokat hagyja a legvégére, mivel a fekete, piszkos vízzel már úgysem tud mást megtisztítani.