Sok állítás van forgalomban a fogmosással, fogápolással kapcsolatban. Melyik igaz, melyik téves hiedelem? Sorra vettünk hetet.
1. Egy-egy fogmosás nyugodtan kimaradhat
HAMIS
A rendszeres mosás a szájhigiénia alapja, csak ezzel lehet elejét venni a csúnya fogaknak – figyelmeztetnek a szakemberek.
– A fogszuvasodás és az ínygyulladás a fogra lerakodó lepedék miatt keletkezik, amit a fogorvosok dentális plakknak neveznek – mondja dr. Kivovics Péter fogorvos. – Ezt a lerakódást el kell távolítani ahhoz, hogy el lehessen kerülni a fogromlást. Igazából ez a fogmosás lényege. Ez amennyire egyszerű, annyira fontos a szájhigiéniának.
2. Erősen kell sikálni a fogakat
HAMIS
Minél alaposabb a tisztítás, annál jobb, ez azonban nem jelenti azt, hogy erősen kell dörzsölni a fogakat. A helytelen fogmosás a fogíny visszahúzódását idézi elő, aminek kellemetlen következménye a fognyaki érzékenység. Figyeljen arra, hogy az ínyét ne sértse fel a sörtékkel! Lehetőleg olyan fogkefét válasszon, ami kellően megtisztítja a fogait, de nem tesz kárt a szájüregben! Az erős helyett inkább a közepes vagy a lágy sörtéjűt vegye le a bolti polcról!
3. Legalább három percig tartson a fogmosás!
IGAZ
– Hivatalosan minden étkezés után fogat kellene mosni, hogy eltűnjön a lepedék a fogakról, de az abszolút alap, hogy legalább reggel és este körülbelül három percen keresztül tartson a fogmosás. Ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy minden lepedék biztosan eltűnjön a szájból – magyarázza dr. Kivovics Péter.
4. A rágózás helyettesíti a fogmosást
HAMIS
– A rágózás nem rossz dolog, de nem váltja ki a fogkefét. Segít a száj tisztán tartásában, ám nem mérhető ahhoz, amikor kefével három percen keresztül mossa az ember a fogát – figyelmeztet a szakorvos.
5. A fluoridos a jó
IGAZ
Sok helyen lehet találkozni fluoridmentes fogkrémekkel, de a fogorvos szerint pont a fluoridos a legjobb a fogaknak.
– A fluor beépülve a fogzománcba ellenállóbbá teszi a fogakat a szuvasodással szemben – mondja.
6. A fehérítős fogkrém a legjobb
HAMIS
A fehérítős fogkrém inkább esztétikailag hat, ám a fogkrémnek az az elsődleges funkciója, hogy tisztítson, vagyis a dentális plakkot eltávolítsa.
Egy osztrák fogorvos, Neda Rahimian a Krone Zeitungnak egyenesen úgy nyilatkozott, hogy nem javasolja a fehérítős fogkrémeket, mert a bennük lévő anyag károsítja a fogzománcot. Szerinte fontos figyelni az úgynevezett RDA és REA értéket. Ezek azt mutatják meg, hogy a fogkrém mekkora kopást okoz a fogakon. Minél nagyobbak az értékek, annál jobban tönkreteszik a zománcot a krémek, ezáltal károsítják a fog egészségét is. A legjobb, ha a fogkrém csomagolásán lévő szám 60 alatti.
7. Félévente indokolt fogorvoshoz menni
IGAZ
Sokan csak akkor mennek fogorvoshoz, ha panaszuk van, pedig ugyanúgy kéne kontrollra járni, mint nőgyógyászhoz vagy tüdőszűrésre. Főképp, hogy Magyarország az elsők között van az orális rákesetek számát tekintve.
– A megelőzés egyik alapeleme, hogy ne fogyasszon az ember rendszeresen alkoholt, és ami ennél is fontosabb, hogy ne dohányozzon mellé – hívja fel a figyelmet dr. Kivovics Péter. – Ez a kettő – egymást kiegészítve – rosszindulatú nyálkahártya-elváltozásokat okozhat. Amikor egy orvos azt mondja, hogy félévenként el kell menni fogászati szűrésre, az nem csak a fogászati problémák miatt van, a szájüregi rákot is ki lehet szűrni. Minél korábban fedezik fel, annál nagyobb az esély az életben maradásra.
Jobb legalább fél, de inkább egy órát várni az étkezés után a fogmosással – állítja Neda Rahimian osztrák fogorvos.
– Az azonnali mosás többet árt, mint használ, ami főleg akkor igaz, ha az illető gyümölcsturmixot iszik vagy friss salátát eszik citromos dresszinggel. A C-vitamin fontos a szervezetnek, de az aszkorbinsav oldja a fogzománcban lévő ásványokat, amik a keménységéért felelősek. Ezt a feloldott ásványi anyagot sikáljuk le a fogról – nyilatkozta.