Csak a kávéfajtákkal variálnak a gyártók a kapszulás termékeikben, a koffeintartalommal nem. Ugyanakkor van cég, ami vegyszermentes előállítást hirdet, ám a valóság más. Az egészségünkre mindenesetre nem ártalmas a napi kapszulás adag.
Reggelente a legtöbb kávéfogyasztó szinte ölni tudna az első feketéért. Nem csoda, ha a macerás és lassú kávéfőzők helyett egyre többen választják a kapszulás eszközöket, amiket egyetlen gombnyomással el lehet indítani. De vajon az előre presszóadag tényleg azt tartalmazza, ami a csomagoláson szerepel? Nem tudjuk megnézni mi magunk, de a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) most – hiánypótló módon – megtette ezt helyettünk, és beigazolódott: nem minden esetben találták azt, amit vártak.
Más van a zacskón
Tizenhat koffeintartalmú, nyolc koffeinmentes változatot vizsgáltak a Nébih szakemberei. Jó hír, hogy összességében biztonságosnak találták a kapszulákat, és bár sok kávéforgalmazó gabonával keveri az őrleményt, hogy spóroljon, ilyen gond nem volt. De adódtak összetételi problémák és jelölési hibák: két terméknél más kávé volt bent, mint amit a csomagoláson jelöltek.
Az egyik kávé jelölése szerint a termék csak arabica típusút tartalmaz, holott a laboratóriumi analízis szerint 14 százalék robusta is volt benne. A másik termék zacskója arabica és robusta kávét ígért, pedig a vizsgálat szerint kizárólag robusta fajta volt.
Eltérő arányok
– Nem lepődtem meg rajta. Az átlagos fogyasztó nem tudja megkülönböztetni egymástól a robustát és az arabicát, főleg, ha már leőrölték. A boltokban kapható kávé kifejezetten olcsó ahhoz képest, mint amennyi az előállítási költsége, valahogyan mégis megéri a kereskedőknek – magyarázta a Borsnak Hegedűs László barista.
Egy koffeinmentes kávén azt írták, hogy természetes úton, mindenfajta kémiai adalékanyag hozzáadása nélkül lett előállítva. Ehelyet kiderült, hogy etil-acetát oldószerrel történt a koffein kivonása.
– Három módszer van a koffein kioldásának, szén-dioxidos, svájci vizes és a vegyszeres. Utóbbi esetén mindig érdemes elgondolkodni, hogy milyen hatással van a szervezetünkre, ha vegyszert viszünk be – vetette fel a barista.
Mentes a mentes!
A huszonnégy vizsgált termékből hat kapcsán indult hatósági eljárás. A kisebb jelölési hibák miatt a vállalkozók figyelmeztetést kaptak, a súlyosabb jelölési hiányosságok miatt azonban súlyos bírságot adott a Nébih, összesen 440 ezer forint értékben.
Sokakat azonban az érdekel, valójában mennyi a koffeintartalom a kis presszótégelyekben. Nos, a vizsgálat meggyőző eredménnyel zárult, a kóstolók a vizsgált népszerű fajtákat rangsorolva arra jutottak, azzal nincs gond. Ahogy a nyolc megvizsgált koffeinmentes kávé is megfelelt a Magyar Élelmiszerkönyvben előírtaknak. Külön megmérték egyébként a gluténtartalmat is, annak jelenléte ugyanis felveti a hamisítás gyanúját, ám ilyenre sem bukkantak az ellenőrök, tehát a boltokban kapható kapszulás fajták minden bizonnyal igazi kávék.