Karácsony előtt kétéves lesz Indigó, a Fővárosi Állat- és Növénykertben élő gorillacsalád legifjabb tagja. Ő és családja biztonságban van, nem úgy, mint vadon élő társaik. Nemzetközi összefogás kell ahhoz is, hogy ne haljanak ki a gorillák.
Forrás: Móricz István
A gorillák legnagyobb számban Nyugat- és Közép-Afrika trópusi esőerdeiben élnek Nigériától Kongóig, és Kelet-Afrika egyes területein: Kelet-Kongó, Ruanda, Uganda esőerdeiben.
Tíz évvel ezelőtt még közel tízezer példány élt szabadon, ma már alig maradt 500 belőlük. Meghökkentő vagy sem, de mindez a rohamosan fejlődő informatikai ipar miatt történt. A csúcstechnológiai műszerek, mobiltelefonok, laptopok, MP3 lejátszók és más elektronikai készülékek előállításához nélkülözhetetlen alapanyag a koltán nevű ásvány. Ebből nyerik ki a tantál nevű fémet, amit végül beépítenek az eszközökbe. Ez egy rendkívül ritka fém. Jól nyújtható, ezért kedvelik a műszaki cikkeket gyártó cégek.
Csak egy helyen: pont ott, ahol élnek
A világ koltánkészletének 80 százaléka Afrikában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban található. Azon belül is egy igen szűk helyen bányásszák. Pont ott, ahol a világon a legtöbb gorilla élt szabadon két évtizeddel ezelőttig. A fellendülő bányászat miatt az ott élő állatok száma megtizedelődött. Több faj a kihalás szélére került, köztük a hegyi gorillák. A világ állatkertjei próbálják felhívni a figyelmet az ember által okozott kárra. Különféle akciókkal és állataik segítségével.
Ártalmas fejlődés
A technológia rohamos fejlődése magával hozta az okos eszközök növekvő keresletét. Ehhez pedig még több fémre van szükség. 1990 és 2000 között a koltán bányászata megötszöröződött, ma pedig már a tízszeres mennyiség sem tudja kielégíteni az igényeket. A kitermelés pedig visszafordíthatatlan környezeti károkat okoz a környéken, a gorillák élőhelyén. A bányászattal járó hulladék tele van nehézfémekkel és vegyi anyagokkal, amik súlyosan szennyezik a talajt és a vizeket.
A nyersanyag elszállításához komoly infrastruktúrát kellett kiépíteni, ehhez hatalmas területen erdőt irtottak ki. Ez az orrvadászoknak is kedvez. Az állatok nem tudnak hova elrejtőzni előlük. Ezrével ölik a Kongó folyó vidékén élő afrikai vadakat.
Fővárosi gorilla- család
A kis Indigó és családja a nyugati síkvidéki gorillák hazai képviselői. A vezér Golo, ő a legidősebb. Valójában egy szelíd óriás. A család a napokban költözött be a téli lakhelyére a kifutóról. Indigó a nap nagy részében próbál valakit játékra csábítani. Eleven, kíváncsi, akár egy embergyerek. December 23-án ünneplik második születésnapját, az állatkert dolgozói meglepetéssel készülnek az eseményre.
– Tortát biztosan fog kapni. Már ő is eszik szinte mindent, amit az idősebbek. Vélhetően a tortát megosztja majd az egész családdal. A gorilláknál így szokás – mondta a Borsnak Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.
Ön is tehet értük!
Ezt felismerve nemzetközi összefogás szerveződött. A világon több helyen kötelezővé tették az elektronikai hulladékok külön gyűjtését. Előírták a műszaki cikkeket értékesítő áruházaknak, hogy vegyék vissza a már megunt, nem működő készülékeket. Ezeket szétszerelve kinyerhetik a ritka és értékes fémeket, amiket újra fel tudnak használni a további gyártáshoz. Így maga is segíthet a gorillákon, ehhez pedig elég, ha a feleslegessé vált mobilját, más elektronikai kütyüjét a megfelelő helyre viszi. Vissza a boltba, ahol vette, vagy műszaki áruházakban kihelyezett gyűjtőbe, esetleg szeméttelepre.