Régen elég volt egy kis zsír, és a csizma máris szép fényes és puha lett. A ma használatos kikészítés miatt viszont sokkal kényesebbek már a bőrök.
Forrás: Végh István
A mai cipőkkel a legnagyobb baj, hogy gyakran hitvány anyaguk miatt beáznak. Mindenféle csodaszert kapni ez ellen, van is, ami hatásos, de nem mindegy, hogyan használjuk és mennyi ideig állunk aztán az esőben!
– Cipőápolásnál az első és a legfontosabb, hogy a cipő anyagához megfelelő szert használjuk. Van a bőr és minden más. Velúr, textil, vászon, ezeket lehet impregnálni, ám a lakkcipőt sajnos nem – mondja a Borsnak Nietsch Róbert cipész.
Hajmási Ibolya cipész egy úgynevezett fél bilgeri csizmát mutat a Borsnak. Ezt még durábel – önmagában is vízhatlan – bőrből készítettek, amit állati zsírral is nyugodtan be lehetett kenni.
– Vékony rétegben kell felvinni a bőrzsírt, megvárni, míg felszívja. Ez szépen felpuhítja a bőrt. A mai bőrökkel ez már nem megy, másképp készítik és festik őket, az állati zsír csak tönkretenné – mondja Ibolya, aki édesapjától tanulta a mesterséget.
A közhiedelemmel ellentétben a szivacsos gyorsápolók nem jók a bőrnek, mert szilikon van bennük, ami lezárja a pórusokat. A Nanoprom pedig egy teljesen új eszköz, ami akár egy évre is vízhatlanná teszi a cipôt.