Lehangolt, kedvetlen? Az őszi rossz idő könnyen depresszióba taszít minket, de jellemzően ez az állapot pár nap alatt elmúlik. Aggódni akkor kell, ha mégsem.
Az őszi borongós időben sokszor mondogatjuk magunkra, hogy depressziósak vagyunk, ám jellemzően ez az állapot néhány napon belül elmúlik. Aggódnunk akkor kell, ha hosszabb idő után sem tudunk kimozdulni a letargiából.
A depresszió, mint betegség felderítése és kezelése klinikai szakpszichológus vagy pszichiáter szakorvos feladata
– figyelmeztet Stoll Dániel, a Budai Egészségközpont pszichológusa.
Ha azt veszi észre, hogy tartósan letört, közönyös, képtelen tiszta fejjel gondolkodni – emiatt romlik a problémamegoldó képessége is –, könnyen sejtheti, hogy valami nincs rendben. Depresszióra utaló tünet lehet az is, ha túlságosan aggódik a jövője miatt, tehetetlenség és reménytelenség fogja el, kisebbrendűségi érzés, önbizalomhiány is fellép. Még az sem ritka, hogy állandó bűntudat jelenik meg valami miatt, az ember elveszíti az időérzékét is, a legrosszabb pedig, ha foglalkoztatja a halál gondolata. Szélsőséges esetben fóbia és kényszerbetegség is kialakulhat ebből a negatív állapotból.
Hogy hogyan segíthetünk magunkon? Enyhébb formáknál is érdemes szakember véleményét kérni, erősebb tünetek esetén ugyanis gyógyszeres támogatás is kell.
Ám néhány egyszerű trükkel átlendíthetjük magunkat ezen az időszakon: ha csörög a vekker, ne hagyjuk, hogy visszahúzzon az ágy! Egy egészséges, finom reggeli megadja a napi szükséges energiát. Aki sportol, annak javasolt beiktatni a mozgást még munka előttre, délutánra ugyanis már úrrá lehet rajtunk a fáradtság.