Legyengült immunrendszer, hidegebb nappalok. Ezek kombinációja elég ahhoz, hogy azon kapja magát, hogy egész nap köhög. Az orvosok szerint is meg lehet gyógyulni házi szerekkel.
Forrás: Shutterstock
40-60 százalékos legyen a páratartalom
Ahogy minden más betegséget, úgy a köhögést is meg lehet előzni, amihez elengedhetetlen a rendszeres alapos szellőztetés, és hogy naponta friss levegőn legyen az ember. Emellett érdemes alaposan megnézni azt is, hogy a lakásban milyen a páratartalom. Az emberek számára a 40-60 százalékos páratartalom az ideális, ennél több vagy kevesebb szintén árthat. A párásító készülékek nagy része méri a páratartalmat is.
– A száraz levegő sem jó, ugyanakkor a nyirkos sem. Ha valakinek légzőszervi problémája van, akkor a lakásvásárlásnál alaposan ellenőrizze le a páratartalmat! A vizes lakás kizáró ok a beköltözésre – mondta Bense Tamás családorvos.
Szárazra bőven elég lesz a tea is
Ilyenkor többségében a légcső, gége környékéről kiinduló száraz ingerköhögés jellemző.
– A köhögés kezdetekor a hidegpárásító jó lehet. Emellett a méz, a hárs- és a kakukkfűtea, amelyek meglehetősen jó hatással vannak a száraz köhögésre. Az első napokban nem kell gyógyszerhez nyúlni, a házi gyógykezelés is megteszi a hatását, pár nap alatt javulhat a helyzet, 5-6 nap alatt pedig teljesen elmúlhat a tünet. Persze ha ugató jellegű, nehéz belégzéses köhögésről van szó, akkor érdemes orvoshoz menni – árulta el dr. Bense.
A hidegpárásítást gépekkel lehet megoldani, amit szerencsére már hipermarketekben is be lehet szerezni. A legolcsóbb 2-5 ezer forintba kerül.
Nehéz kilégzésre hörgőtágító spray
A száraz köhögés mellett ősszel megjelenik a hörghurut is, amit már nehezebb kezelni.
– Ha lázzal jár, és 4-5 napon belül nincs látványos javulás a teázás ellenére sem, akkor orvoshoz kell menni. Akinek asztmája van, az tudja, hogy ebben az esetben a kilégzéssel vannak nehézségek. Ha a mellkasra ráteszi a kezét, akkor lehet érezni, hogy meglehetősen zörejgazdag a légzés. Ilyenkor előzőleg az orvos vagy tüdőgyógyász által felírt spray-t lehet használni, de meg lehet próbálni a hörgőtágító spray-ket is. Ha jelentősen nem javul a légzés, köhögés, akkor ismét orvoshoz szükséges fordulni – magyarázta a szakember.
Ennél a betegségnél jól hallható, hogy a kiáramló levegőnek áll valami az útjában, ezt kell megszüntetni.
A gyömbér a befutó
A gyömbér a legmakacsabb megfázást és köhögést is képes megszüntetni. Reszelje forró vízbe! Az ízén cukorral és mézzel is lehet segíteni.
A sok folyadék ilyenkor szintén elengedhetetlen, mivel ez segít abban, hogy felszakadjon a váladék, így a köhögés is gyorsabban megszűnik. A mentolos cukorkák is képesek csillapítani az ingert. Jól bevált népi módszer, hogy a gyerekek mellkasára sertészsírt kennek, az ebben található anyagok ugyanis a bőrön keresztül is enyhítik a tüneteket.