Aktuális

Kevésbé romlik és a szívnek is jobb a pálmaolaj

H. N. Zs.

Létrehozva: 2019.11.06.

Sokan tagadják meg környezetvédelmi okokból a pálmaolaj használatát, amit az élelmiszeripar erdőirtással, gyorsan és olcsón állít elő. Ám valójában minden termőterület helyén erdők voltak, ez az olaj pedig minden zsiradéknál egészségesebbnek tűnik.

Kevésbé romlik és a szívnek is jobb a pálmaolaj

Harcolnak ellene az állatvédők, elutasítják a Föld jövőjéért aggódók. Ahhoz ugyanis, hogy pálmaolajjal süthessünk – érvelnek –, esőerdőket, óvni való élőhelyeket kell kiirtani, ami persze bolygónk oxigénellátását is befolyásolja. Naponta átlagosan öt Margitszigetnyi erdő pusztul el, hogy a helyükre olajpálma-ültetvény kerülhessen, mondják. A környezetvédők célja nemes, közelről a valóság másként fest. Az emberiség egyre növekvő táplálékigényét ugyanis eleve termőterületek létrehozásával lehet biztosítani. A Borsnak szakember adott részletes magyarázatot, mi történne, ha az élelmiszeripar nem használna pálmaolajat.

Gyorsan terem sokat

De mi is az a pálmaolaj? Nagy terméshozamú növény, ezért nagy mennyiségben áll rendelkezésre, az ára is kedvező. Emiatt is használja az élelmiszeripar, hiszen zsiradékot a főzéshez és sütéshez szinte mindenki használ. Vannak növényi és állati eredetű zsiradékok, előbbiek közt pedig folyékonyt és szilárd fajtát is megkülönböztetünk – folyékony például az olíva vagy a napraforgó, míg a kókusz és – az olajpálma narancssárgás terméséből sajtolt – pálmaolaj szilárd.

Annál az ételnél, amit az ember otthon készít el, nem elvárás, hogy hetekig vagy hónapokig elálljon, de az élelmi­szeriparnak ez fontos szempont – mondja a Bors által megkérdezett szakértő. A pálmaolaj pedig sokáig tárolható.

Tudta?

Az A típusú burgonya főzés közben nem esik szét, a B típusúhoz az átmenetet képező, sütésre alkalmas fajták tartoznak, a C jelölésű pedig elsősorban pürének, vagy tészták készítéséhez ajánlott, mert főzés közben szétesik.

Akár hónapokig is tárolhatjuk

– Az olajok és zsírok nagyon gyorsan megromlanak, avasodnak. Senki nem tárolja addig a saját süteményét, míg megavasodik benne a zsiradék – mondja a Borsnak Szöllősi Réka élelmiszer-szakértő, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) ügyvezetője. Az élelmiszeriparnak viszont olyan terméket kell előállítania, ami több hónapig eláll. A szilárd halmazállapotú zsiradékok kevésbé romlékonyak, ez a pálmaolajról is elmondható.

– Ideális alapanyag, ennek köszönheti népszerűségét. Persze az sem mindegy, hogy az adott zsír vagy olaj milyen mennyiségben van jelen a világkereskedelemben. A pálmaolaj negatív megítélését annak köszönheti, hogy a termőterületek létrehozásáért a trópusokon felégetik az őserdőket. Ám ez minden növényre igaz, hiszen a jelenlegi termőterületeket valaha a világ minden táján erdőségek borították. Azok a növények, amelyek helyettesíteni tudnák a pálmaolajat, sokkal kisebb a hozamuk. Vagyis sokkal több termőterületre lenne szükség, ugyanennyi zsiradék előállításához – magyarázza a Borsnak a szakember.

Sütésnél 180 fok a határ

Bár nem mindegy, hogyan sütünk a pálmaolajjal, ez más olajoknál-zsiradékoknál is igaz.

– Az egészségre káros anyagok helytelen hevítéskor keletkeznek. Minden zsiradéknak van egy füstpontja, olyan hőfoka, ami fölé nem szabad hevíteni, mert olyankor keletkeznek a káros anyagok. Ez általában 180 fok körül van – magyarázza a szakértő. Lehet már kapni e célra kialakított hőmérőt, valamint speciális sütőolajokat is, amelyek biztonságosabbak. – A hidegen sajtolt olajokban nem szabad sütni. Keményítős ételeket sütni, ilyen a rántott hús és a krumpli is, külön kockázatot rejt magában, hiszen az anyag reakcióba lép az olajjal – mondja a szakértő, aki azt is elárulta, ő maga sütôben készíti a sült krumplit. – Így a káros anyagok keletkezésének veszélye csökken. A krumplit vízben félkeményre főzöm, majd picit megforgatom olajban. Így mehet a sütőbe. Ilyenkor a hőfokot is be tudom állítani – árulta el az élelmiszer-szakértő.

Margarinhoz is kiváló

A szervezetnek igazán a telítetlen zsírsavak tesznek jót. A telítettek okozzák a szív- és érrendszeri megbetegedések javát – a pálmaolajat is azért kezdték használni, mert a zsírsav összetétele is kedvezőbb, például a vajhoz vagy a kókuszhoz képest

– Amikor az élelmiszeriparnak szilárd zsiradékokra volt szüksége, folyékony halmazállapotú olajokból vegyi úton szilárdat állítottak elő. Ám az eljárás során az egészségre káros, úgynevezett transzzsírsavak jöttek létre. A tudomány fejlődésével rájöttek, hogy az eljárás egészségtelen. Itthon 2013 óta nem lehet ilyen mesterségesen megkeményített zsiradékokat használni, hogy ne kerülhessenek az élelmiszerekbe – mondja a szakértő.

Mivel a pálmaolaj eleve szilárd halmazállapotú, ráadásul semleges ízű is, a margarin előállításához is kiváló.

Keresse az RSPO-jelzést!

Ha biztosra akar menni az ember, figyelje, hogy a terméken szerepel-e a RSPO jelölés, vagyis, hogy igazolhatóan fenntartható termelésből származik-e. Ha több tudatos vásárló keresi ezeket a termékeket, több áruház is fogja a polcaira rakni őket.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek