Lehet hinni az állatoknak, ha az időjárásról van szó? Ha porban hentereg a kutya, tényleg esni fog? Vagy ez csak egy népi legenda? A Bors összeszedte az állati időjósokat.
Régen még nem volt időjárás-előrejelzés, televízió vagy internet. Az emberek a körülöttük lévő élővilágból tudtak tájékozódni például arról, hogy milyen időre számíthatnak. Elkezdték megfigyelni az állatok viselkedését, így alakultak ki a népi hiedelmek, hogy melyik állat hogyan viselkedik, ha éppen közeleg a vihar.
Ezt a földön túli előrejelzést az állatok belső szervezetét behálózó vegetatív idegrendszer irányítja, mert az fokozottan érzékeny az időjárás változásaira.
– Az állatoknak sokkal jobbak az érzékszerveik, mint az embereknek. Hasonlóképpen, vagy pontosan emiatt erősebben reagálnak a légköri változásokra, mint mi. Ha törött csontja van vagy bármilyen komolyabb sérülést szenvedett a kis kedvence, akkor számíthat rá, hogy fájlalni fogja azt a testrészét a rossz idő előtt. De fáradékonyabb és erőtlenebb is lehet – mondta el a Borsnak dr. Hámori Zsolt szakállatorvos.
A szakállatorvos szerint leginkább vidéken lehet még megfigyelni az állatok viselkedését.
– Városokban már nemigen hihetőek ezek a jelek, mert nem úgy élnek az állatok, ahogyan régen. Gondolok itt például a kutyákra és a macskákra, amik ma már a lakásban élnek, ahol van légkondi és fűtés. Nem érzékelik már annyira a változásokat. Nehéz lenne megmondani, hogy a régi, népi megfigyelésekből melyek igazak és melyek nem – mondja. A szakember szerint vidéken, ahol a szabadtartás még életben van, nem kopott el az állatokban ez az ösztön. Ahol tömegesen tartják például a teheneket a tejükért, ott sem fellelhető ez a képesség, mivel a monotonitás és a gyártás menete kiölte ezeket az érzékeket.