Aktuális

A Bors utánajárt – Az olcsó kamera a gazdáját is megfigyelheti

Címkék
kamerahekker
Bors

Létrehozva: 2019.12.24.

Megéri a drágább babafigyelôt venni, mert ellentétben az olcsókkal, ezeknél a gyártó költött arra, hogy tesztelje a kamera biztonsági rendszerét.

A Bors utánajárt – Az olcsó kamera a gazdáját is megfigyelheti

Forrás: Shutterstock

Több amerikai család is arról számolt be, hogy a távfelügyeletre használt biztonsági kamerán keresztül megfigyelték őket. Az egyik család gyerekszobájában volt felszerelve kamera, és egy férfi szólította meg a kislányt. Azt mondta, ő a Télapó, a kislány legjobb barátja. Persze a kislány halálra rémült, de az ijedtségen kívül nem esett bántódása. A másik család a nappalijában buktatta le a hekkert, ugyanis a tévét néző gyereknek kezdett el kérdéseket feltenni a „betörő”. „Mit nézel? Melyik sorozat ez? Melyik évadot nézed?” A gyerek nem is értette, mi történik, ezért nem válaszolt. A helyzetet apuka mentette meg, amikor a hűtőhöz sétált, és neki is kérdéseket tett fel. Az apa rájött, hogy a kamerán keresztül beszélnek hozzájuk, így gyorsan kikapcsolta azt. De ezzel vajon megoldotta a problémát? A készülék Magyországon is kapható, így nem árt néhány fontos dolgot tudni a használatáról.  

Nem véd eléggé a hekkerek ellen

Általánosságban elmondható, hogy az okostermékeket gyártó cégek mindent megcsinálnak, hogy jól működjön a készülékük. Nagy valószínűséggel azonban a feltörhetőséget nem teszte­- lik kellőképpen, hiszen ez pluszköltség lenne.

– Ez mindenféle készülékre és applikációkra igaz – kezdi a Borsnak Horváth András IT-szakember.

– A nem körültekintően tesztelt, gyengébb minőségű termékeknél fordulhat elő, hogy könnyen feltörhetőek. A legnagyobb gondot azonban az okozza, hogy minden kütyü egy hálózaton van, vagyis egy wifin keresztül működik. A legrosszabb esetben, ha feltörnek egy eszközt, onnantól kezdve pár másodperc múlva megvan a wifi-kulcs onnan pedig egy kattintás, és minden eszköz adatforgalmát látja a hekker – mondja a szakember.

Véleménye szerint elég a kütyük között egy gyenge láncszem, és máris megvan a baj.

– Jó megfontolni, milyen termékeket vásárol az ember. Az informatikai eszközöknél elmondható, hogy a drágább termék általában jobb és nagyobb biztonságot is nyújt.

Több hálózat kell a védettséghez

Ha a vásárló nem szeretné kitenni magát ennek a biztonsági kockázatnak, akkor szakember segítségét kell kérni.

– Hasznos beszerezni egy olyan routert, ami több hálózatot képes létrehozni. Ezt a szolgáltató routeréhez kell csatlakoztatni. Minden egyes eszköztípusnak javasolt külön wifi- hálózatra kerülni. Például a tévé, a számítógép, az okostelefon egy hálózatra, a kamerás megfigyelőrendszer elemei – vagyis a kamerák és a hozzá tartozó rögzítő – egy másik hálózatra. Így elkerülhető, hogy minden az adathalászok kezébe kerüljön – magyarázza a szakember.

A szakember másik tanácsa pedig a jelszógenerátor. Több ilyet is talál az ember az interneten. Itt kiválaszthatja, hogy milyen típusú karaktereket szeretne használni, majd a rendszer legenerál egyet. Ez persze nem lesz könnyen megjegyezhető, de ez a lényeg! Bármilyen furcsa is, ha az ember a wifi-router alá rejti a papírfecnire írt jelszót, sokkal nagyobb biztonságban lesznek az adatai a külső támadókkal szemben. Ha nem szeretne ilyen komolyan foglalkozni a védelemmel, jobb, ha nem wifis készüléket vesz.

Veszélyes a csendes támadó

A szakember szerint ezek az emberek legénykedtek azzal, hogy betörtek a rendszerbe.

– Jobb esetben csak magukat szórakoztatták mindenféle hátsó szándék nélkül, de jobb félni, mint megijedni. Az adathalászok azonban ha betörnek valakinek a rendszerébe, összegyűjtik az adatokat, eltüntetik a nyomo­kat, és szó nélkül távoznak. Olyan, mintha ott sem lettek volna. Ezért még veszélyesebbek – mondja végezetül Horváth András.    H. N. Zs.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek