Bár egy protézis a végtagját vesztett kedvencnek százezrekbe is kerülhet, az állat jó eséllyel élhet úgy, mint azelőtt. Jó hír, hogy a madarak számára ingyenes a művégtag.
Mit tehet, ha kutyáját elüti egy autó, vagy olyan sérülést szenved otthon, hogy az életét csak amputáció árán lehet megmenteni? A végtagpótlás igen költséges eljárás, sok esetben a csont kiveti az idegen anyagot. A gyulladt csont és a fertőzések kezelése nem könnyű, ráadásul nagyon fájdalmas a kutya számára – hívja fel a Bors figyelmét Horváth Dávid állatorvos. De milyen lehetőségek vannak? A traumás sérülés az egyetlen, amit gyógyszerrel nem lehet kezelni állatoknál.
Mindig az állapot dönt
Hazánkban elôször egy német juhász kapott 2015-ben protézist. Rushnak és gazdájának Amerikáig kellett utaznia a megfelelő orvosi segítségért. Szerencsére ma már erre nincs szükség. – A lehetőségeket meghatározza, hogy milyen fokú a bénulás, mely végtagot, végtagokat érinti. A jó szerkezet a bénult végtagot megtámasztja, megfelelő pozícióban tartja, az épeket pedig hagyja szabadon mozogni – magyarázza a Borsnak a doktor. Egy művégtag a négylábúaknál más, a kutyának ugyanis nincs fogalma arról, mi a fogyatékosság, csak megéli a helyzetet, fogalmaz az orvos. Hamar hozzászokik a szervezetük. A pótlásokat készítő szakemberek szorosan együttműködnek a sebészeti beavatkozást végző állatorvossal, és mindig a kutya állapotára szabottan készítik el a segédeszközt. Régebben a kutyák és macskák kerekes kocsit kaptak, amellyel haladni tudtak ugyan, de elég szabadon mozogni nem, mára ez is megváltozott.
300 ezerért is van
Ha protézis kerül az állatra, előbb a megmaradt végtagcsonkról lenyomatot vesznek, ehhez igazítják a művégtagot. Elkészítésének feltétele, hogy a megmaradt végtagrész egészséges legyen, a mozgása megfelelő. A többi végtaghoz igazodóan, méretre alakítva készítik el a művégtagot, melynek felhelyezését, rögzítését és ápolását megtanítják a gazdának. Ezek orvosi műanyagból és habból készülnek, áruk 135–325 ezer forint között mozog. – Egy protézissel pótolt végtag sosem fog úgy működni, mint egy ép. A kutya mindig kicsit görnyedten jár majd, de tény, hogy a mozgása szabadabb lesz – mondja Horváth Dávid. A leggyakoribb gond a bőr dörzsölődés miatti kivörösödése, kisebesedése. Ha ezt nem kezelik azonnal, fekélyesedés is kialakulhat.
Ingyen a madaraknak
A Hortobágyi Madárkórházban gyakran előfordul, hogy csak a protézis nyújt megoldást. – Gyakran segítünk ezzel az eljárással a bajba jutott madarakon. Ha a rosszul összeforrt csontok nem megfelelően működnek, sokszor amputálni kell – mondja a Borsnak dr. Déri János, a madárkórház állatorvosa. – Előfordul, hogy gyorsan kell cselekednünk, hogy megóvjuk a madár életét. Ilyenkor ahhoz nyúlunk, amink van: műanyag csövet vagy fecskendőt ragtapasszal rögzítünk. Aztán később az orvosok által elkészített protézishez szoktatjuk hozzá – mondja az állatorvos. A művégtagok borsos árát a madárkórháznál nem kell kifizetni, mint mondják, ingyen segítenek a bajba jutott szárnyasokon. Nemrég egy egerészölyv kapott „új életet”, egy szájsebész tett fel neki egy fogtechnikus által elkészített műcsőrt. Bo-Be