Aktuális

A Bors utánajárt: minden párnak jár majd az ingyenes kezelés

Bors

Létrehozva: 2019.12.21.

Fellélegezhetnek azok a párok, akiknek többszöri nekifutásra sem sikerült a gyermekvállalás. A kormány ugyanis nagy erőkkel támogatja azokat a párokat, akik szeretnének gyermeket vállalni. Céljuk, hogy a gyermekvállalásnak ne lehessen anyagi akadálya.

Forrás: Shutterstock

Százötven­ezer olyan család él ma Magyarországon, akik hiába szeretnének gyermeket, valamilyen okból természetes úton nem tud gyermekük foganni. Az orvosok az esetek 20–25 százalékában a nőnél és a férfinál is találnak problémákat, és nagyjából 10–15 százalék közé esik azon szituációk száma, amelyben megállapíthatatlan a meddőség oka.

Minden ötödik pár

A meddőség ma már népbetegségnek számít, és több oka is lehet. Akkor beszélünk meddőségről, ha egy párnál, amelynek nő tagja 34 éven aluli, 12 havi, védekezésmentes közösülés után sem fogant meg gyermek, és ha a párnál, ha a nő 35 év feletti, hathavi próbálkozás sem jár si­kerrel. Hazánkban minden ötödik pár meddőségi problémákkal küzd. Sok esetben van megoldás, de a vizsgálatok elvégzése után az orvosok a mesterséges megtermékenyítés és a lombikbébi-kezelést látják megoldásnak. Bár ezek a kezelések új reményt adhatnak a pároknak, a sikeresség sok mindentől függ. A mesterséges megtermékenyítés során külső segítséggel valósul meg a petesejt megtermékenyítése. A lombikbébi pedig egy olyan eljá­rás, ahol az embrió lombikban, a testen kívül fejlődik öt napig, ezután ültetik be.

Nem lehet várólista

Orvosi tanulmányokból kiderül, hogy évente 30–40 ezerrel fogy a magyar lakosság, és a korfa is kedvezőtlen: ma a 43 évesek jelentik a legnépesebb korosztályt. A kormány célja egyértelműen a népesség fogyásának megállítása. A jó hírt Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára jelentette be: a meddőségkezelésben használt gyógyszerek és meddőségi beavatkozások ingyenesek lesznek, a jövőben még job­ban segítik a nehézségekbe ütköző párokat.

– Eltöröljük a tel­­jesítményvolumen-kor­látot, azaz a jövőben a lombikkezeléseknél nem alakulhatnak ki várólisták. A kapcsolódó gyógyszerek támogatását 100 százalékra emeljük, és növeljük az állami felelősségvállalást, hiszen az emberi élet nem üzlet! Azért dolgozunk, hogy a jövőben mindenki egységesen magas színvonalú, ingyenes meddőségi ellátást kapjon várakozás nélkül – jelentette be Novák Katalin.

30 ezer gyermek kapott életet

A mesterséges megtermékenyítést és lombikbébi-kezeléseket végző Kaáli Intézetet mintegy 30 éve alapította Kaáli Nagy Géza szülész-nőgyógyász professzor. Az igazgató a meddőség kapcsán úgy fogalmazott: népbetegség, amely „a biológiai halhatatlanságtól fosztja meg áldozatait”. Az orvosprofesszor emlékeztetett rá, hogy intézetük segítségével eddig mintegy 30 ezer gyermek jött a világra. Az intézet jelenleg már hét magyarországi telephellyel rendelkezik, ezek csütörtökön állami tulajdonba kerültek. Várakozásai szerint a „jobb finanszírozás” következtében még több gyermek fog születni az intézet segítségével, ahol továbbra is a gyermekre vágyó párok érdekeit tartják szem előtt.

2017-ig hazánkban évente 6700 meddőségi beavatkozást finanszírozott az egészségbiztosító, amit 13 ezer 692-re emeltek. Eddig öt beavatkozást támogattak a meddő pároknak, egy gyermek születését követően pedig további négyet, de csak 45 éves korig. A mostani rendelet célja azonban, hogy mindenki egyformán megkaphassa a megfelelő kezeléseket. Az államtitkár szavait Kásler Miklós erőforrási miniszter is megerősítette, azt mondta: 2020. január 1-jétől a férfiak és a nők meddőségi diagnosztikájának teljes költségét átvállalja a kormány. Ez azokra a gyógyszerekre is érvényes lesz, amelyek esetében eddig valamennyi önrészt kellett fizetniük az érintetteknek. Mindebben az is segít, hogy nő az állami kezelésben lévő meddőségi centrumok száma is.

Kapcsolódó jegyzetünk itt olvasható.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek