Január elsejétől ingyenessé válnak a meddőségkezelésben használt, jelenleg is finanszírozott gyógyszerek és meddőségi beavatkozások – közölte Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.
Az államtitkár szerint a döntéstől azt várják, hogy a „vágyott” gyermekek megszülethessenek, és az érintett párok egységesen magas színvonalú kezelést kapjanak várakozás nélkül az egész országban.
Novák Katalin arról is beszélt, hogy a jövő év elejétől – a kormány támogatásának köszönhetően – emelkedik két, 1-es típusú diabétesszel élőket segítő eszköz támogatása.
Az államtitkár elmondta, jelenleg a legmodernebb ellátást például az inzulinpumpával, illetve egy vércukrot mérő szenzor segítségével lehet garantálni.
A kormány most az ezekhez való hozzáférést könnyítette meg: 2020. január 1-jétől a gyermekeknek és a nappali tagozatos tanulóknak 98 százalékos, a felnőtteknek 80 százalékos támogatással lehet hozzájutni az említett eszközökhöz.
Megújíthatják a támogatást
A szenzort hat hónapra kapják meg az érintettek, azt követően akkor újíthatják meg az alanyi jogú támogatást, ha a vizsgálatok során látszik, hogy használják az eszközt.
Szólt arról is, a jövőben az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekeket nevelő szülők is igénybe vehetik a gyermekek otthongondozási díját és az ápolási díjat.
A gyod eléri a minimálbért
Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár korábban elmondta: a jövőben a gyermekek otthongondozási díjában (gyod) és ápolási díjban részesülhetnek azok, akik otthon ápolják az 1-es típusú diabétesszel élő hozzátartozójukat.
Aláhúzta: a gyod összege 2022-re eléri a minimálbért. Míg ez év elején 50 600-an részesültek e juttatásban, novemberre számuk 52 900-ra bővült.
Több ezer családot érint
Magyarországon mintegy négyezer család nevel 1-es típusú diabétesszel élő gyermeket, felnőttként pedig ennél is többen élnek ezzel a betegséggel. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár a múlt héten azt mondta: minél szélesebb körben kell ismerni a betegséget azért, hogy a gyermekekkel kapcsolatban állók megfelelő módon, mindig segíteni tudjanak.
A túl alacsony vércukorszint akár halálhoz, a tartósan túl magas vércukorszint pedig vaksághoz, keringési zavarokhoz és súlyos érbetegségekhez vezet.