Kissé túltervezte az ünnepi menü mennyiségét? Legalább nem kell főznie szilveszterig, de az is lehet, hogy akár vízkeresztig kihúzza a család a maradékokból. Ám ehhez megfelelően kell tárolni az ételeket.
Kis túlzással minden készétel fagyasztható, ameddig van hely a fagyasztóban. Érdemes adagonként bedobozolni a menüt. Egy adag alatt nem feltétlen egy személyre kell gondolni, hanem annyi fővel érdemes számolni, ahányan az asztalnál ülnek majd ebédnél. Mindenképpen írja rá a dobozra, hogy mi van benne és mikor került a fagyasztóba. Ha annyi gyűlt össze, érdemes külön papíron, vagy a telefonban vezetni, ahogy azt a Nébih javasolja – a fagyasztott ételt ugyanakkor, mint tanácsolják, nem szabad az erkélyen vagy az udvaron tárolni akkor sem, ha hideg van.
Főételeket fél évnél tovább nem szabad a mélyhűtőben tartani! A legjobb, ha néhány héten belül elfogyasztja a család. A Bors a leggyakoribb karácsonyi ételek tárolására ad tippeket, mit hogyan és meddig ehetünk biztonsággal.
Halászlé és más levesek
A halászleveket, legyen az bajai, szegedi, vagy balatoni, egy-három napon belül meg kell enni. A fagyasztás nem tesz jót nekik. A leveseket egyébként minden újratálalás előtt tanácsos felforralni, ilyenkor jobb, ha fogyasztás előtt átszűri a levet. A tésztát, halat, húst, zöldségeket a leves fajtájától függően külön tárolja! Ha nem is szűri át, de semmiképpen sem tésztával együtt tegye el a levest. Azt főzzön külön, máskülönben hamar megsavanyodik a leves. A zöldségek amúgy is csak szétmennének az újramelegítések alkalmával.
Tejes sütemények
A nyers tejes finomságok három napig kibírják a hűtőben. Az orvosok viszont inkább az aznapi fogyasztást javasolják, mivel a tárolás során a baktériumok túlzottan elszaporodhatnak az ételben. A keményre felvert tejszínhabhoz tegyen habfixálót, máskülönben szétesik.
Tojásos ételek
A nyers tojással készült ételek maximum három napig bírják a hűtőben. A főttet, ha már megpucolta se tárolja tovább. Héjában viszont tovább is eláll, de jobb nem kísérletezni vele, fagyasztóba pedig egyáltalán nem javasolt tenni.
Pörkölt és töltött káposzta
A töltött káposzta egy hétig is eláll a hűtőben, de mindig forralja fel, mielőtt asztalra teszi. A pörkölt biztonsággal három-négy napig áll el a fridzsiderben. Jó hír, hogy mindkét ételtípust nyugodt szívvel lefagyaszthatja. Nem lesz bajuk a mínuszoktól. Jobb, ha a fagyasztott ételt előbb a hűtőszekrénybe teszi kiolvasztani, mielőtt melegítené, így lassíthatja a kórokozók elszaporodását.
Péksütemények és kenyér
A bejgli hálás desszert. Egészben akár le is fagyaszthatja. Egyébként bármeddig fogyasztható, csak egy baj van vele: ha nincs jól letakarva, kiszárad. Húsvét környékén már szögelni lehet vele a falba! A kenyeret is nyugodt szívvel tegye jégre, amikor szükség van rá, egy félkilós vekninek elég öt perc mikrózás olvasztási fokozaton és újra olyan, mint a frissen elhozott a pékségből.
Mézeskalács, teasütemények
A teasütemények, köztük a mézeskalács egy trükkös finomság: frissen a sütőből kivéve kemény, de idővel visszapuhul. Javasolt két-három napig hagyni pihenni, jól záródó dobozban. Így elvannak még akár hetekig is az aprócska harapnivalók.
Sült hús, hurka, kolbász
Ne fagyassza, inkább fogyassza őket! A sült húsokat nem érdemes fagyasztani, megváltozik a zamata a kiolvasztás után, az állagáról nem is beszélve. Rágós, gumiszerű izé lesz a valamikor omlós falatokból. A disznótoroshoz a kolbászt, hurkát nyersen még nyugodtan lefagyaszthatja, de ha már kisütötte, inkább ne! Az csakis frissen finom.
Krumplipüré, tészta, majonézes saláták – a köreteket ne tartogassa és ne is fagyassza le! A majonézes dolgok pár napig húzzák ki a hűtőben, de a többiből csak annyit érdemes készíteni, amennyi egyszerre el is fogy. A rizs és krumpli kibírja a hűtőben két napig, de a tojás, a tejszín, a saláták, a főtt tészta fagyasztása nem ajánlott.