Fafaragás, sütés-főzés, pörgés egész nap, kapkodás, és csúnya balesetek. Próbáljon lelassulni, nehogy törés, lábtörés vagy lakástűz legyen az ünnep vége!
Forrázásnál irány az orvos
Elég egy rossz mozdulat ahhoz, hogy forró víz, folyadék, akár olaj az ember bőrén landoljon. De egy égési sérüléshez már az is elég, ha valaki hozzáér a forró tepsihez.
– A hideg vizes hűtés enyhíti a fájdalmat, de a komolyabb égési sérüléseket mindenképp meg kell mutatni orvosnak. Ezeknél a sérüléseknél a gyógyulási folyamat lassabb, és a hegesedés is fennáll, emiatt később akár egy plasztikai műtét is indokolt lehet – mondja a Borsnak dr. Bense Tamás családorvos. Ugyancsak, ha csontokkal, szálkákkal, vagy más állati eredetű dologgal az ember megszúrja magát, fertőtlenítésre van szükség.
Túl sokat ne főzzön
Óriási hiba, ha nem jól tároljuk az ételt, könnyen gyomorrontás lehet belôle. A halászléből, a gombás, tojásos ételekből csak annyi készüljön, amennyi aznap el is fogy, ezeket nem jó sokáig tárolni, mert elszaporodnak a baktériumok.
– Egy kevés bacival még elbír a szervezet, de ha túl sokat kap, jön a rosszullét – magyarázza dr. Bense Tamás.
Halálos áramütés
A fényfüzérek, de az ajándékba kapott elektromos kütyük is okozhatnak áramütést, és ezt nem szabad félvállról venni.
– Minden elektromos ütést komolyan kell venni, ugyanis, ha abban a pillanatban nem is, de később bioritmuszavart, vagy szívritmuszavart is okozhat, ami halálos is lehet – hívja fel a figyelmet a családorvos.
Elkaphatja a család
Beteg, lázas embert tilos a tűzhely mellé állítani, ugyanis a baktériumokat könnyen „átadhatja” az ételnek. Ez főleg a krémes, sütésmentes dolgoknál veszélyes: így nem kap hőt az étel, ami a baktériumokat elpusztítaná, így mindenkit megfertőzhet, aki eszik az ételből. A beteg embert legjobb, ha ágyban tartja, a konyhába csak evéskor engedje be.
Karácsonykor a legtöbb baleset abból származik, hogy az ember rossz szerszámmal, kapkodva áll neki karácsonyfát faragni, vagy úgy, hogy még életében nem próbálta. Egy elsietett mozdulat súlyos sérüléshez vezethet.
– Enyhébb esetben csak horzsolás keletkezik, rosszabb esetben komoly vágások lehetnek – kezdi a Borsnak dr. Bense. Előbbi esetben le kell fertőtleníteni a területet és egy fedőkötést is érdemes rátenni. Ha szétnyílik, vagy mély a seb, akkor feltétlenül orvosra kell bízni, hogy eldöntse, kell-e varrni, vagy összehúzni a zsebet.
Gondolta volna, hogy karácsonykor 45 percenként kigyullad egy lakás? – A karácsonyfára ne tegyünk silány minőségű fényfüzért, csillagszórót, vagy gyertyákat, mert ebből lesz a tűz! – figyelmeztet Mukics Dániel, a katasztrófavédelem szóvivője.
Ha sütés-főzés közben magára hagyjuk az ételt a sütőben, vagy a főzőlapon, állítsuk be a telefonunkon az időzítőt, így nem lesz lakástűz a főzés vége. Ha már kész a baj, akkor égő olaj és elektromos eszköz tüzét soha ne vízzel oltsuk! Ha kigyulladt a lábosban az olaj, fedjük le fedővel, az elektromos kütyüt meg húzzuk ki a konnektorból, mielőtt vízzel leöntenénk. Ha már nagyobb a tűz, azonnal meneküljünk ki és hívjuk a tűzoltókat a 112-es számon.