A karácsonyi menü összeállítása mellett a másik legnehezebb feladat az ajándékok kitalálása. Ha tudja, hogy merre induljon el, akkor a beszerzés is sokkal könnyebb lesz.
Forrás: Shutterstock
Legyen szó bármelyik korosztályról, az első és a legfontosabb, hogy a gyerek érdeklődési körének a legmegfelelőbb ajándékot válassza. Amíg kicsi a gyereke, addig könnyebb dolga van, ők ugyanis szinte mindennek örülnek. Muszáj átgondolni, mit vegyen az ember, hogy ne porosodjon a játék a sarokban.
Fejlesztők előnyben
A játékboltok, de a nagyobb bevásárlóközpontok is roskadásig telnek játékokkal már december elején.
– Egyéves kortól már lehet olyan játékokat venni a gyereknek, amelyek a finom-motorikáját vagy a mozgását fejleszti. Ilyen például a kismotor vagy az egymásba tehető építőkockák – kezdte dr. Csehák Hajnalka pszichológus, majd hozzátette – Hároméves kor felett már a szerepjátékok kerülnek előtérbe, ugyanis ilyenkor tanulják meg a különböző szerepeket a gyerekek. Emellett ennek a korosztálynak jók lehetnek a közösségi érzést fejlesztő játékok is, így könnyebben beilleszkednek majd az iskolába, óvodába.
Ennek a korosztálynak jöhetnek a jelmezek, a barkácskészlet, a pénztárgép a „boltos” játékhoz, vagy éppen a játék konyha.
Fiúk és lányok külön
Már kiskortól fontos, hogy a gyerekek megismerkedjenek a könyvekkel, amit az iskola elkezdése előtt már meg kell ismertetni velük. Ezek segítségével ugyanis gyorsabban tanulnak. A könyvek lehetnek kifestők is, de a lényeg, hogy tele legyenek képekkel.
– A kiskamaszoknál már előtérbe kerülhetnek a lányos és a fiús dolgok, ugyanis ebben az időszakban már elkülönülnek a nemi szerepek – magyarázta a Borsnak a szakértő – Ilyenkor jöhetnek a díszítős játékok, a gyöngyök és társaik. Fontos, hogy ezekkel a játékokkal ki tudják élni a kreativitásukat. Fiúknak pedig választhatunk olyan dolgokat, amiket össze kell rakni.
Kellenek a kütyük?
A felső tagozatosoknál és a tinédzsereknél már nehezebb az ajándékok megválasztása, mivel nekik már vannak elképzeléseik. Dr. Csehák szerint ennél a korosztálynál fontos, hogy az érdeklődésének megfelelőek legyenek az ajándékok.
– A legjobb, ha olyat kap a fiatal felnőtt, amivel tud alkotni, és az a felnőttek szemében is alkotásnak számít. Ezek szintén a fejlődésre és az érdeklődési körre vannak hatással. Például a rajzolás, festés – mondta a pszichológus.
Ilyenkor már előtérbe kerülnek a technikai eszközök is, ami nem baj, csupán azt kell tudni megtanítani a gyereknek, hogy ezeket hogyan használja.
– Tiltani semmiképp sem szabad őket a kütyüktől, ugyanis ezek már az életünk részévé váltak. Az viszont fontos, hogy a szülő megtanítsa, hogyan kell ezeket jól, hasznosan kezelni. Ha ezt sikerül elsajátítania a gyereknek, akkor jöhet egy újabb, modernebb eszköz, aminél szintén fontos mindent megtanítani. Például első körben egy butább laptopot vagy telefont kapjon – figyelmeztet dr. Csehák, majd hozzátette, hogy hiába nagy a gyerek, a szülőnek mindig felügyelnie kell azt, hogy a gyereke mit csinál az eszközzel.