A december eleji első havazás alaposan megzavarta a hazai autóstársadalmat, elég volt csak ránézni a gumisműhelyek előtt kanyargó sorokra, az akár kéthetesre nyúlt várólistákra, illetve a legkisebb emelkedőn is elakadó járművekre.
Forrás: Shutterstock
Mindez csak azért, mert nagyon kevesen vették komolyan az előrejelzéseket, melyek szerint idén lesz hó, és a figyelmeztetéseket, hogy cseréljék le a nyári abroncsokat a napsütés ellenére is.
A Bors autós rovatában is rengeteget írtunk arról, hogy napjaink nyári gumijai nagyon nem bírják a havas, jeges utakat. Mintázatuk inkább a meleg, száraz, esetleg vizes aszfaltra van kitalálva, az alapanyagukról nem is beszélve, míg a téli abroncsok a nyitott, fésűszerűen kinyíló mintázattal egészen más biztonságot kínálnak.
Persze Magyarországon a KRESZ nem teszi kötelezővé a téli abroncsok használatát, és a hólánc sem kötelező tartozéka az autóknak a téli időszakban, de a szomszédos országokban már más a helyzet. Mielőtt útnak indulnak, akár csak egy gyors, napsütötte parndorfi karácsonyi bevásárlásra, érdemes átnézni a táblázatot, mert ezeknek a szabályoknak a betartását szigorúan ellenőrzik a külföldi hatóságok, és hiába süt a nap, és hónak nyoma sincs, a büntetést zokszó nélkül kiszabják.
Mindez ráadásul nem csupán a téli abroncsra vonatkozik, több országban a mérethelyes hó-lánc és egy hólapát is kötelező tartozék a téli időszakban, amit általában november 1. és március, április közepéig határoznak meg.
Vannak olyan országok, ahol ugyan nem kötelező a téli gumi, de cudar időben M+S jelölésű kerekeket kell feltenni. Ezek a hiedelmekkel ellentétben nem téliek, csak sár és hótűrők (Mud+Snow), de az alapanyaguk más, mint az igazi téli gumiké, és kevésbé lamellázott a felületük. Ellenben a mintázat elvezeti a havat és a sarat, jobb tapadást biztosítva a zord időben is. Ha nem is télit, de ilyeneket kell használni például Szlovákiában és elvileg Ausztriában is legalább ezeket kell felszerelni az autóra.
És persze akadnak olyan országok is, amelyekben hazánkhoz hasonlóan nem kötelező a téli gumi, csak ajánlott. Ilyen például Lengyelország és Románia, valamint Ukrajna is. Mindenképp figyeljenek autózás elôtt!