Egyre többen szeretnének konténerházat építeni, de csak kevesen tudják, hogy milyen feltételeknek kell megfelelni. A Bors utánajárt, hogy mik azok a lépések, amiket nem lehet kihagyni az építkezés során.
Forrás: shutterstock
Szeretnénk a párommal konténerházat építeni, de fogalmunk sincs, hogy hol kezdjük. Kinéztük már a várost is, ahova költöznénk, de nem tudjuk, hogyan kaphatjuk meg az engedélyeket az építkezéshez
– érkezett egy segítségkérés a Borshoz Lottitól, akit első pillanatra elvarázsoltak az egyedi kinézetű kertes házak.
Magyarországon alapvetően nincs egyértelmű jogszabály a konténerházak meghatározására, nem egyértelmű, hogy ingóságnak vagy ingatlannak minősülnek-e.
– A helyi építési hatóság határozza meg, hogy mi a feltétele a konténerház telepítésének. Nincsen országos szabályzat, mindig a helyi építési hatóság döntésén múlik – kezdi a Borsnak Kiss Martin, a Kiss Konténerház tulajdonosa.
Ha lakóházként funkcionálna az ingatlan, akkor 300 négyzetméterig egyszerűsített bejelentést kell tenni, tehát egy építész tervezővel és statikussal meg kell terveztetni az épületet.
– Nem tér el az engedélyeztetési folyamat a hagyományos ház engedélyeztetési eljárásától. Ugyanúgy meg kell felelni a helyi arculatnak, például a tető dőlési szöge vagy a külső burkolat fontos szempont lehet – tájékoztat a tulajdonos.
Összefoglalva tehát az adott város önkormányzatán kell érdeklődni, hogy érdemes-e belevágni az építkezésbe vagy sem.
Számolni kell viszont azzal, hogy mivel nem egyértelmű a konténerházak meghatározása, a legtöbb bank nem fogadja el fedezetként az ingatlant. Ez azt jelenti, hogy lakáshitelt és CSOK-ot sem lehet felvenni ezekre az épületekre.
Viszont mivel az építési költségek alacsonyabbak, mint egy hagyományos ház esetében, akár egy szabad felhasználású személyi kölcsönnel áthidalható ez a probléma. De ha a családból valaki felajánlja ingatlanát fedezetként, úgy nincs akadálya a hitelezésnek. Általában a gyártók kulcsrakészre építik az ingatlanokat, együtt tervezve meg a megrendelővel.
– Nálunk általában a megrendeléstől számítva körülbelül három hónap alatt készülnek el az ingatlanok, természetesen ez a megrendelő elképzelésétől függ. Kínálatunkban 40 és 20 lábas konténeregységek érhetők el, a külső méretek fixek, a belső elrendezés és a modulok összekapcsolása teljesen egyedi elképzelések alapján történik – mondja Kiss Martin.
Fontos a jó szigetelés, a tervezés közben érdemes arra odafigyelni, hogy az acélszerkezet jó hővezető, tehát könnyebben felmelegszik és lehűl.
– Szerencsére azt veszem észre, egyre inkább érdekli az embereket a konténerházak témája és egyre többen gondolkoznak a dolgon – mondja a tulajdonos.