Aktuális

A Bors utánajárt – Nem tilthatja meg az ingatlanos, hogy magunk adjuk el a lakást

Hu-Zo

Létrehozva: 2020.01.24.

Ha kizárólagos szerződést kötünk egy ingatlanossal a lakásunk eladására, még nem jelenti azt, hogy magunk ne próbálhatnánk meg értékesíteni az otthonunkat.

A Bors utánajárt – Nem tilthatja meg az ingatlanos, hogy magunk adjuk el a lakást

Forrás: Shutterstock

Mire jutott egy ilyen ügyben a bíróság? Arra, hogy sérti a jóhiszeműség és a tisztesség követelményét az a szerződéses rendelkezés, amely az ingatlanközvetítő kizárólagos megbízása esetén nem teszi lehetővé, hogy a fogyasztó az ingatlanát maga is értékesíthesse. Ezt közölte a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség vezetője, azután, hogy az ügyészség újabb ingatlanközvetítői cégeket perelt eredményesen.

A fellebbviteli főügyész szerint tisztességtelen a saját értékesítés kikötése, mivel korlátozza, hogy a fogyasztó szabadon gyakorolhassa tulajdonosi jogait.

– Egy ingatlanközvetítőnek a szerződés körében nagyon sok mindent el kell végeznie, ami költséggel jár – mondta a Borsnak Balla Ákos, a Balla Ingatlan Iroda vezetője. Azonosítania kell az eladásra felajánlott ingatlant, akár fotót is kell készíteni róla, azonosítani kell az eladót, az esetleges vásárlókkal el kell menni az ingatlan megtekintésére, és az eladást meg kell hirdetnie, akár több helyen is, és ezek már komoly költségekkel járnak.

– Minden komoly cég ezért tartós közvetítői jogviszonyt köt az eladóval, és a szerződésben ezeket a kiadásokat rögzítik, és feltételül szabhatják, hogy ha az eladó saját maga talál vevőt, és az ingatlanát maga értékesíti, akkor ugyan a közvetítői díjra nem tarthat igényt, de az addig felmerült igazolt költségeket ki kell a számára fizetni – folytatta Balla Ákos. Az eladónak ezért, ha saját maga értékesítette az ingatlanát, érdemes erről haladéktalanul értesíteni az irodát.

Kizárólagosságot akarnak maguknak

Az egész ingatlanpiac megpróbált kizárólagossági szerződést kötni, ami egyébként az Egyesült Államokban száz éve működik, és Európában is jól működik, vagyis hogy egy ingatlan eladására csak egy céget bíznak meg, de nálunk ez a korlátozás nincs.

– Így előfordulhat, hogy valaki több ingatlanirodának is felajánlja ugyanazt az ingatlanát, és ha mindegyikkel kötött az előbb említett szerződést a ki­adásokról, akkor akár az önálló értékesítés után is, mindegyiknek ki kell ezt az összeget fizetnie – figyelmeztet Balla Ákos.

Három oldal van

A sajtóközlemény arra is kitér, hogy amennyiben pl. valakinek két ingatlana van, amelyek közül az egyik eladására szerződést kötött, de az iroda a másik lakást is eladja, akkor arra a közvetítői díj nem jár.

– Ez így természetes, hiszen a gyakorlat egy hármasságról szól. Ez a szerződés, a teljesítés és a számla. Ha nincs szerződés, akkor számlakibocsátás sem lehet, vagyis a közvetítő hibázott – mondja az ingatlanszakértő.

– Az ingatlanközvetítői szerződésben a felmondás jogát korlátozni nem lehet, kivéve akkor, ha tartós megbízási jogviszony áll fenn a felek között. Egyébként a felmondás jogának korlátozása jogszabályba ütközik – mondta a Borsnak dr. Álmos Richárd ügyvéd.

Másként is dönthetnek

– Egy darab ingatlan közvetítésére vonatkozó eseti megbízás azonban nem minősül tartós megbízásnak. Ha azonban állandó jellegű, folyamatos közvetítői jogviszony keretében és például határozatlan időre és meghatározatlan számú ingatlan közvetítésére kötnek szerződést a felek, akkor megállapodhatnak abban, hogy a szerződés mondjuk, egy éven belül nem mondható fel rendes felmondással – figyelmeztet az ügyvéd. Azt, hogy mi minősül tartós megbízási jogviszonynak, azt mindig a konkrét ügy körülményei döntik el.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek