Forrás: Pixabay
– Évente 300 millió tonna műanyagot termelünk, aminek körülbelül a fele egyszer használatos műanyag – kezdi Simon Gergely, a közép-kelet-európai Greenpeace vegyi szakértője.
Éppen ezért F@ck Plastic Waste Karnevál néven egy figyelemfelhívó koncertet is szerveznek, ahol környezetkímélő használati tárgyakat mutatnak be, látványos installációval hívják fel a figyelmet a fontos ügyre, és természetesen re-poharakban történik a pultoknál a kiszolgálás. A műanyagmentesség mellé állt a Kaukázus és a Pannonia Allstars Ska Orchestra zenekarok is, ezért a február 28-i, budapesti koncertjük teljes egészében a környezetvédelemről szój majd.
– Sajnos, hazánkban sem csökken az eldobható műanyagok felhasználása, és a az újrafeldolgozás aránya is elszomorítóan alacsony. Az egyszer használatos műanyagokat pár percig használjuk, majd szemét lesz belőlük, pedig a lebomlásukhoz gyakran több száz év sem elegendő – tette hozzá a szakértő.
csak a Duna naponta 4,2 tonna műanyag hulladékot szállít a Fekete-tengerbe.
Ezek az apró műanyag darabok bekerülnek a táplálékláncba – többek között az emberi szervezetbe is – például a csapvízzel, palackozott ásványvizekkel. Az eddig megtermelt műanyag tizedét sem hasznosítottuk újra, így az újrafeldolgozás önmagában nem megoldás.
Percenként egy kamionnyi műanyag ömlik a tengereinkbe, az óceánok élővilágát Magyarországnál akár 27-szer nagyobb szemétszigetek teszik tönkre. A hulladék 80 százaléka a szárazföldek belsejéből kerül a tengerekbe.