A Magyar Haltani Társaság szavazásán óriási fölénnyel a süllő lett az Év hala. A balatoni süllő nemzetközileg elismert kincs, nem véletlenül mérik aranyárban.
Forrás: Shutterstock
Idén nem volt kérdés, mi kapja az Év hala címet, a süllő vitt mindent. Ez az a kopoltyús, ami annyira szereti a magyar tengert, hogy még a franciák is úgy oktatják, a balatoni süllő a legjobb minőségű Európában. Elsősorban a nagyobb tavak oxigéndús vizét szereti, de megtalálható nagy és közepes folyókban is. Halászatára egész évben méret- és mennyiségi korlátozás van érvényben, kifogása pedig ívási időben, márciustól április végéig tilos. Az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója, a nemzet halásza, Lévai Ferenc kimondottan örül a süllő győzelmének.
– Ez a hal volt az, amit a kilencszázas évek elején Ausztriába, Németországba Balaton bilétával szállítottak jegeskosarakban, annyira fantasztikus íze volt más országbeli süllőkhöz képest. Az elmúlt húsz évben viszont sötét felhők jelentek meg felettük a kormoránok képében. A süllő hengeres teste és viszonylag kis védekezőképessége miatt ez a csapatban halászó, gyilkos fekete veszedelem óriási mennyiségben pusztítja. Kormoránból átlagban negyvenezer van évente Magyarországon, és elfogyasztanak háromezer tonna halat – mondta Lévai Ferenc, aki szerint sporthorgászati szempontból olyan egy háromkilós süllőt kifogni, mint vadászként egy szarvasbikát kilőni.
Aki megfogja, általában boldogan viszi haza, mert bélszín kategóriájú termék. A fogassüllô filéjének kilója 4200 forint körül van. Könnyen pucolható, apró pikkelyei vannak, a húsa pedig gyönyörű hófehér.
– Ha kifiléztünk egy süllőt, a fejéből, a farkából és a még némi húsos gerincéből nagyon finom leves főzhető zöldséggel, akár egy húsleves. Elkészíthető gombás szósszal, mint a bakonyi szelet, de minden egyéb módon is, például baconnel körbetekerve – mondta Lévai.