Van esély rá, hogy megszűnjön a hálapénz. Az orvosi kamara azt javasolja a kormánynak, hogy a hálapénz adása és elfogadása egyaránt bűncselekmény legyen. Mindemellé az orvosok bérének emelését kérik.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) 2020 januárjától – a költségvetési korlátok erejéig – kéri a béremelések megvalósítását. A végső emelést egy lépésben, 2021-től, a hálapénz tiltásával egyidőben kérik.
Örökölt beidegződés
A hálapénz a magyar egészségügy egyik legnagyobb örökölt keresztje, amely sokkal mélyebb károkat okoz, mint önmagában az a gazdasági teher, amit a betegekre rak – kezdi a Borsnak Kincses Gyula, a MOK elnöke.
– Gátolja az ellátórendszer átalakulását, korszerűsödését, megakadályozza a szakmailag megalapozott betegutak kialakulását, és sok esetben indokolatlan terhelést ró az ellátórendszerre. Az orvostársadalom nagyobb része szeretne egy munkahelyről szerzett jövedelemből méltó módon élni, és szeretne megszabadulni a hálapénztől. Ugyanakkor látjuk azt, hogy önmagában a bérrendezés nem oldja meg a kérdést, csupán előfeltétele, ezért a megoldás részévé kell tenni, hogy büntethető legyen mind a hálapénz elfogadása, mind pedig az adása. Ha a betegek látják, hogy hálapénz nélkül is tisztességes, szakszerű ellátásban részesülnek, ez nagyban növeli majd az egészségügy iránti közbizalmat – mondta el a Borsnak a MOK elnöke.
Itthon akarják tartani
A Bors dr. Bense Tamás családorvost kérdezte a hálapénzről. Szerinte nagyon jó irányt mutatnak a próbálkozások az orvosok bérproblémáinak megoldására.
– A MOK nem kíván lehetetlenséget – kezdi a Borsnak dr. Bense Tamás. – Azt javasolja a kormánynak, hogy a környező országokban jellemzô orvosfizetéseket próbálja megközelíteni. Ezzel elsősorban az a céljuk, hogy a magyar orvosok ne akarjanak anyagi okokra hivatkozva külföldön szerencsét próbálni. Ehhez érdemes lenne elérni legalább az osztrák bérek kétharmadát – magyarázza az orvos.
Véleménye szerint a paraszolvencia úgy az orvosoknak, mint a betegeknek kellemetlen és megalázó.
– Ha egy beteg fizetni akar, menjen el egy magánrendelésre, hiszen erre megvan a lehetősége. Ugyanakkor, ha nem akar, legyen arra módja, hogy teljesen ingyenes ellátást kapjon, és ne érezze magát kellemetlenül, hogyha nem fizet – állapítja meg Bense.
15 percig civakodtak
Volt egy betegem, aki nagyon behatárolt anyagi körülmények között élt, és aránytalanul sok pénzt szeretett volna adni nekem. Természetesen nem fogadtam el, de negyedóráig kellett kérlelnem, hogy tegye el a pénzt. Szegény beteg azt hitte, azért nem fogadom el, mert kevés – meséli el kellemetlen emlékét a doktor.
Bense szerint sok esetben ez történik, ha az orvos határozottan utasítja vissza a pénzt, a beteg azt hiszi, kevés, azért nem fogadja el. Pedig az igazság az, hogy sok esetben csak azért fogadják el, hogy ne kelljen összetűzésbe kerülni a beteggel.
– A legtöbb orvos nem fogad el hálapénzt. Olyan orvos azonban, aki kifejezetten elvárná, kevés van – zárja Bense.