Van, aki bürke nélkül elképzelni sem tudja a kocsonyát, más viszont a pirospaprikával van így. Lássuk, mitől lesz mesterien finom a tél kedvenc étele.
Az első kocsonya receptjére egy 1395-ös francia – egyébként Európa legrégebbi – szakácskönyvben bukkantak. Lényege, hogy a sertés kevésbé nemes, ellenben zsíros és porcos részeit zöldségekkel együtt, jól megfűszerezve lassú tűzön megfőzik. A kioldódó kollagén miatt az étel kihűtve zselés állagú lesz. Végre itt vannak a mínuszok és az igazi tél, itt az idő, hogy nekiálljon a kocsonyának!
Szokolay Zoltán: Hideg vízben teszem fel
– A jó kocsonya titka, hogy nagyon lassan kell főzni hosszú órákon át – kezdi a Borsnak Szokolay.
– Természetesen nagyon fontosak a megfelelő alapanyagok is. Rengeteg kocsonyásító bőrrész kell bele. Ilyen a csülök, a köröm, a farok, a fej vagy a fül. Persze a kocsonya tájegységenként más. Sokan vannak, akik a zöldségesre esküsznek, és van, aki csak füstölt hússal szereti. Ez egy megosztó étel, mindenki másképp szereti. Fontos, hogy az összes szőrtől megtisztítsuk a húsokat. Ezt egy zsebsárkánnyal simán meg lehet oldani. Én nem használok fedőt, mert az alatt könnyebben forrásnak indul a kocsonya. Maximum 90 fokon főzöm 3–8 órán át. Ettől lesz áttetsző. A répára is figyelni kell, az utolsó órában dobom bele, nehogy szétfôjön. Vigyázni kell a mennyiségével is, nehogy édes legyen az étel. Az ízesítéshez elengedhetetlen a babérlevél, a szemes bors és egy kis erős paprika. A forrásban lévő vízben öt percig főzöm a megtisztított húsokat, majd kiveszem és újra átmosom. Ez fontos, mert itt megszabadulok azoktól az anyagoktól, amik zavarossá teszik a kocsonyát. Ezután tiszta edényben, jéghideg vízben kezdem főzni.
Schobert Norbi: Tarját is dobok bele
– A vöröshagymát, fokhagymát, szemes borsot, mosott húsrészeket beletesszük egy fazékba. Én tarját vagy karajt szoktam hozzátenni, hiszen később ezek a húsok kerülnek a tányérunkba. Fontos, hogy kétszer annyi vízzel öntsük fel, mint amennyi húst tettünk a fazékba. Pötyögjön a tűzhelyen úgy 5–6 órán keresztül. Lényeges, hogy a húslevesnél alacsonyabb hőfok kell neki. A zsírt pedig minden esetben le kell szedni a tetejéről! A titka pedig az, hogy sok malacfül, sertésbőr és egyéb magas kollagéntartalmú részek kerüljenek bele – zárja Norbi.
Szendrei Bence: A csont ad neki egy kis pluszt
– Főzés során csontot is teszek bele, isteni ízt tesz hozzá. Amikor kihűlt az egyvelegem, a csontokról leszedegetem a húst, és ekkor jön az én megoldásom: aprítok egy kis újhagymát, petrezselymet, savanyú uborkát, kapribogyót, és ezeket összekeverem a hússal. Ezt egy pástétom-, parfé- vagy kalácsformába teszem, és erre öntöm vissza a kocsonyás levet. Ez nem tipikusan magyaros, de a fűszerezése ugyanaz. A kocsonyám kihűtve tömör és szeletelhető lesz, ráadásul egyenletesen húsos is. Főzés során érdemes zöldségeket beletenni. Füstölt húst nem teszek bele, de kiválóan megy hozzá a torma és a kovászos kenyér.