Egy igazán különleges tárlat várja a ritka műtárgyakra kíváncsi látogatókat mától a budapesti Ráth György-villában. Antonio Tempesta egy milliméternél is vékonyabb kőlap két oldalára festett, bibliai történeteket ábrázoló műve, ami izgalmas körülmények között került elő.
– Az Iparművészeti Múzeumban egy 2016. januári raktárkiürítés alkalmával egy szekrény tetején találtak egy kartondobozt. Ebben szánalmas állapotban, hiányos keretben, összetörve volt ez az alkotás, amit gondos restaurálással sikerült helyrehozni. A „nyomozás” során derült ki, hogy a mű eredetileg Jankovich Miklós jeles műgyűjtő XIX. századi gyűjteményének egyik darabja volt, amit 1830 körül eladott a Nemzeti Múzeumnak, majd átkerült az Iparművészeti Múzeumba, ahol 1962-ben törölték a leltárból, és a véletlennek köszönhetően most előkerült – mondta Gálos Miklós, a kiállítás kurátora.
A művész egy hajszálvékony drágakő lap (lápisz lazuli nevű kőzet) mindkét oldalán ábrázol egy-egy ószövetségi jelenetet. A mester a kő természetes mintázatait is integrálta a festménybe. Az egyik oldalon a nő teremtése látható a paradicsomkert állataival körülvéve, a másikon a zsidók átkelése a Vörös-tengeren a fáraó seregének pusztulásával.
– Antonio Tempesta a XVII. századi Róma jelentős művésze volt, és a világon összesen három, ilyen kőre festett képe látható – tette hozzá Gálos Miklós.