Az ázsiai és más állatvédő szervezetek (AAF, Animals Asia Foundation) jelentése szerint egyre növekszik a kutya és macskahúsevés mértéke a távol keleten.
A South China Morning Post cikke szerint bár évszázados tradíció Dél-Kínában a kutyahús evés, az afrikai sertéspestis (ASP), amely egyes becslések szerint a világ sertésállományának egynegyedét is kiirthatja, extrém módon megsokszorozta az európaiak szemében elképzelhetetlen szokást. Az ok viszonylag egyszerű: a disznóhús vészes hiánya, illetve az árak radikális emelkedése készteti a helyieket arra, hogy alternatív megoldásokat találjanak.
A kutyahúsfogyasztás központjában, a déli Kujin városban ennek folyományaként már nem csak a kutya, de a macskahús eladások száma is növekedésnek indult.
Az Index kapcsolódó cikkében megjegyzi, hogy Kujin város a magyarországi Hévíz testvérvárosa, egy gyönyörű turisták által nagyon kedvelt terület, ahol jellemzően a rövid hegyi túrákat kedvelő utazók fordulnak meg. A hírek szerint a látogatottságot nem veti vissza, hogy a helyi éttermekben bőven akad kutya és macskahús alapú étel az étlapon, sőt szuvenírként is meg lehet vásárolni szárítva a húst.
A kutyahús evés egyébként – az utóbbi időben – már a kínaiakat is megosztja, a jellemzően jómódban élők és a fiatalabb generációk számára nem opció, ők is házikedvencnek tartják a kisállatokat, a szegényebb rétegek és a Vietnámhoz közeli régiókban azonban semmiféle különbséget nem tesznek a csirke és a kutya között.
Az egyébként aktuális kérdés, hogy a kutya és macska hús helyett miért nem csirkét, kacsát vagy libát esznek a helyiek? A helyi források ezt azzal magyarázzák, hogy azoknak is sokat drágult az áruk az elmúlt időszakban.
A helyzet egyre rosszabb, híradások szerint a kisállatok fogyasztása olyan drasztikus mértéket öltött, hogy bandákba verődve lopják a házikedvenceket.
Bár hivatalos számok nincsenek, a becslések szerint legalább 10 millió kutyát és 4 millió macskát esznek meg Kínában, évente.