Magyarország mindent megtesz, hogy ne törjön be a vírus. Oltás ugyan még nincs a koronavírus ellen, de alapos kézmosással és a higiénés szabályok betartásával el lehet kerülni a betegséget.
Egyre több ország vezet be kényszerintézkedéseket, hogy megállítsák a fertőzés terjedését. Magyarországon jelenleg nem kell tartania a megbetegedéstől azoknak, akik a közelmúltban nem jártak Kínában, vagy a velük egy háztartásban élők nem utaztak a fertőzött országokba
– mondta dr. Prinz Gyula, a Semmelweis Egyetem infektológusa.
A betegség kezdeti tünetei nem különböznek a felső légúti vírusfertőzések, például az influenza tüneteitől. Amennyiben valakinél a hirtelen kialakuló, több napig tartó lázas állapot és a felső légúti panaszok mellett köhögés és nehézlégzés jelentkezik, valamint a közelmúltban ő vagy hozzátartozója járt a vírussal fertőzött országokban, az Egyesített Szt. István és Szt. László Kórházban jelentkezhet.
Megvizsgálják a kínai tanulókat
A budapesti Semmelweis Egyetemen mintegy 400 távol-keleti diák tanul, közülük 52-en kínaiak. Nekik, mielőtt megkezdik a következő félévet, ki kell tölteniük egy részletes kérdőívet, ami alapján kiderül, mekkora a kockázata annak, hogy vírushordozók.
A gyanús esetekben, ha a hallgató panaszmentes, kéthetes járványügyi megfigyelés alá vonják. A tüneteket produkálókat pedig azonnal az Egyesített Szent István és Szent László Kórházba szállíttatják.
A gyakori kézmosás és a higiéniai szabályok betartása pillanatnyilag az egyetlen védekezési mód a koronavírussal szemben
– mondta dr. Prinz Gyula.
A Debreceni Egyetemen is hasonló intézkedéseket vezettek be, és egy lázkaput állítottak fel az egyetem épületében, amivel a beérkező diákok testhőjét ellenőrzik.
Valamint a Debreceni Egyetem is részt vesz az új koronavírus elleni hatóanyag kutatásában – jelentette be Szilvássy Zoltán rektor.
Hazahozzák a magyarokat
Jelenleg nyolc magyar állampolgárról tud a magyar külügyminisztérium, a leginkább fertőzött Hupej tartományban. Közülük heten várhatóan egy pénteken induló géppel hazajönnek.
Ahogy korábban már megírtuk, a Külügyminisztérium felvette a kapcsolatot azokkal az országokkal, akik szintén tervezik honfitársaik kimenekítését Kínából, köztük a franciákkal.
A franciák jó eséllyel be fognak jutni, az ő gépükre próbál mindenki felszállni. Amennyiben a 7 magyar nem jut fel a gépre, akkor máshogy kell segítenünk. A Magyar Honvédségnek van erre kapacitása
– mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi kormányülésen.
A kormány további intézkedéseket is tervez, egységes akciótervet dolgoz ki. Emellett már most is intézkednek, ha az indokolt. Pár napon belül pedig leállíthatja a Magyarország és Kína közötti repülőjáratokat.
Számok mutatják a ragályosságot
Sajtóhírekben már korábban is megjelentek bizonyos statisztikák, amik a koronavírus halálozási arányát és a ragályossági tényezőjét próbálták megtippelni.
– A kínaik a számításokhoz az első 99 beteg állapotának alakulását vették alapul. Ez már egy olyan statisztika, ami közel valós képet fest a fertőzés veszélyességéről.
A számok alapján a halálozási arány 10–12 százalék közé tehető, míg a ragályossági tényező 2,2 jelenleg. Utóbbi akkor jó, ha egy alatt van. Ebben az esetben elmondható, hogy a megtett intézkedések eredményesek voltak, a járvány csökken, megállítható – mondta Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Kutatócsoport tagja.