Aktuális

Megszökhet a gyerek a félévi bizonyítványosztás miatt

H. R.

Létrehozva: 2020.01.30.

Legkésőbb holnapig minden általános és középiskolás diák megkapja a félévi bizonyítványát, amit otthon alá kell íratniuk. Sok gyerek ettől annyira megrémül, hogy inkább világgá megy.

Forrás: Shutterstock

A félévi bizonyítványosztás igazán stresszes időszak sok szülő és gyerek számára. Mindkét felet várakozással tölti el, mi állhat a papíron annak ellenére, hogy az eddig begyűjtött jegyek alapján ki lehet azt számítani. Ráadásul az e-naplónak köszönhetően a gyereknek már sokkal nehezebb otthon eltitkolnia, ha rossz jegyet ka­pott. Mégis van olyan tanuló, akinek ez sikerül, de csak eddig tudták húzni, a félévinél minden kiderül. Az ebből adódó fe­szültség pedig akkora nyomást okozhat a gyereknek, hogy még a szökést is jobb megoldásnak látja, mint hazamenni és szembenézni a büntetéssel – figyelmeztet a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya.

A rendőrség tanácsai:

Haladéktalanul értesítse a rendőrséget, és végig működjön közre a hatóságokkal.

Az eltűnésről személyesen vagy a jól ismert 112-es telefonszámon is megteheti a bejelentést.

Nem kell megvárni, míg baj lesz: segítségért fordulhat a 116-000-ás ingyenesen hívható telefonszámon a Kék-Vonal Gyermekkrízis Alapítvány munkatársaihoz, ha lelki segítségre van szüksége, a 116-111-et hívhatja.

A gyerekek az Ifjúsági Lelki Elsősegélyt is hívhatják a 137-00-es számon, hétköznapokon 17–21 óra között.

Jóindulattal nyerhet

Ha a szülő úgy érzi, hogy tartogathat kellemetlen meglepetést a félévi bizonyítvány, akkor még előtte érdemes megkérdeznie a gyereket, kell-e valamitől tartania. A fiatalban felhalmozódott stresszt csökkentheti, ha jóindulattal fordul hozzá. Bármennyire is haragszik rá, közölje vele, hogy nem lesz leszedve a feje, ha ez most nem sikerült olyan jól.

– A legjobb, amit tehetünk annak érdekében, hogy a gyerekünk ne szorongjon, idegeskedjen a kapott jegyei miatt, ha beszélünk vele. Megkérdezzük tőle, kell-e neki segítség, ő hogy látja, mi javítana az eredményein – kezdte a Borsnak Csehák Hajnalka pszichológus. – A legjobb, ha ezt nem hagyjuk a fél­évre vagy az év végére, hanem már menet közben odafigyelünk és közbeavatkozunk, ha szükséges.

Veszélyes a teljesítménykényszer

Az is lehet, hogy a gyerek a magával szemben tett elvárásokat nem tudta teljesíteni, és ettől fordul magába. Az ilyen helyzetben lévő szülőknek azzal is meg kell küzdenie, hogy gyermeke túlhajszolja magát, már neki kell rászólnia, hogy ennyi elég volt, tartson szünetet.

– Egyre gyakoribb a gyerekek körében is, hogy teljesítménykényszeresek. Magukkal szemben állítanak olyan elvárásokat, amiket nem tudnak teljesíteni. Ebben az esetben más hozzáállás kell a szülőtől. Lehet biztatni, hogy semmi helyrehozhatatlan dolog nem történt, majd év végére kijavítja – tanácsolja a pszichológus.

Mit tehet, ha nem megy haza?

Szülőként talán a legnehezebb feladat megőrizni a hidegvért és megfelelően cselekedni, ha a gyerek eltűnik.
– Ha valaki észleli, hogy gyermeke nem jött haza, érdemes a következőkkel kezdeni: elsőként felhívni azt a helyet, ahonnan elindult, ahol tudomásunk szerint utoljára volt. Lehet ez iskola, edzés, egy barát. Végighívni a rokonokat, barátokat – mondta a Borsnak Nagy László eltűntkereső önkéntes.

Amennyiben ez nem vezet eredményre, a hatóságokhoz kell fordulni. A rendőrségnek vannak olyan jogköreik, amelyekkel sokat tehetnek azért, hogy minél hamarabb előkerüljön az eltűnt, például visszanézhetik a térfigyelők felvételeit, bemérhetik a mobilt.

– A legjobbnak azt tartom, ha személyesen megyünk be a legközelebbi rendőrőrsre egy fotóval, és személyesen tesszük meg a bejelentést – javasolja a kereső.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek