Szív- és magas vérnyomásos betegeknek nem csak a téli hideg, de a meggondolatlan fizikai aktivitás is komoly rizikófaktort jelenthet. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa az összefüggésekre és az elővigyázatossági teendőkre hívta fel a figyelmet.
Forrás: Shutterstock
Miért káros a kinti hideg? A szív-érrendszeri betegek, így a magas vérnyomással élők is tapasztalhatják, hogy nemcsak az alacsony hőmérséklet válhat veszélyessé kardiológiai szempontból, de az erős szél, a hó és az eső szintén leviheti a testhőmérsékletet és nagyobb megterhelésnek teheti ki a szív-érrendszert.
Ilyen szempontból a szívbetegek, a gyerekek és az öregek a legveszélyeztetettebbek. Tudniillik, az öregedéssel a testünk egyre nehezebben tartja fenn a normál hőmérsékletet, viszont egyre kevésbé érzékeny a hidegre. Korosztálytól függetlenül a szívkoszorúér- betegséggel élők a hidegben gyakrabban tapasztalhatnak enyhébb vagy akár erősebb mellkasi fájdalmakat.
Amikor fázunk, automatikusan feszülnek az izmaink, reszketünk a hidegtől, ami vérnyomást emelő hatású lehet. Ugyanakkor nem minden embernél jelentkezik a hideg vérnyomást emelő, a meleg vérnyomást csökkentő hatása, bár ennek az egyéni érzékenységnek az okáról nem sokat tudunk. Minden tényezőt figyelembe véve, hideg időben, télen az ismert szívbetegek jól teszik, ha részt vesznek egy kardiológiai kivizsgáláson, akár tünet nélkül is. Ilyenkor kiderülhet, érte-e valamilyen további károsodás a szív-érrendszert, megfigyelhetjük, változott-e a terhelhetőség, és az eredményeknek megfelelően szükség esetén módosíthatjuk a kezelést.