Gyakran előfordul, hogy például nagyobb rendezvények miatt az autós nem talál szabad parkolóhelyet. Ilyenkor sokan gondolják, hogy az úttest melletti kikopott füvön vagy füves járdaszigeten nyugodtan leparkolhatnak.
Büntetést szabnak ki
A KRESZ szabályai szerint erre nincs lehetőség. Parkolni csak az úttest szélén, a menetirány szerinti jobb oldalon, a szegéllyel párhuzamosan és egy sorban szabad. Ettől csak akkor lehet eltérni, ha ezt táblák vagy felfestések lehetővé teszik, vagyis a kikopott fű nem lehet indok.
Dr. Pataki Csaba ügyvéd, közlekedési szakjogász szerint az ilyen szabálytalan parkolás esetén büntetést a rendőrség, és az önkormányzat rendelete alapján a közterület-felügyelet kezdeményezhet.
Először a vétkes
Amennyiben a helyszínen „tetten érnek”, akkor a büntetés kifizetése egyértelműen a szabálytalankodót terheli. Más a helyzet akkor, ha a gépkocsiban senki nem tartózkodik, és a szabálytalan parkolást csak hiteles képrögzítés bizonyítja.
A rendőrség szabálysértési eljárás keretében intézkedhet az üzemben tartóval szemben. Ám ilyenkor a rendőrségnek meg kell találnia az elkövető személyt, mivel a gépkocsi tulajdonosának nincs közvetlen felelőssége.
A rendőrség felszólíthatja ugyan, hogy tegyen írásbeli vagy szóbeli vallomást a szabályszegő kilétéről, azonban ezt az illető azzal az ürüggyel, hogy sem saját magával, sem valamelyik hozzátartozójával szemben nem kötelezhető bűncselekmény vagy szabálysértés vádjának elismerésére, ezt megtagadhatja.
Ezután a rendőrség nem tehet mást, meg kell szüntetnie az eljárást – figyelmeztet az ügyvéd. A büntetés mértéke: 10-20 ezer forint lehet.
Dönt az önkormányzat
A másik büntetőszervezet a közterület-felügyelőség. Hogy ez miért és hogyan járhat el, azt az önkormányzatnak rendeletben kell szabályoznia, ami városonként, kerületenként változhat.
A közterület-felügyelők nem szabálysértési, hanem közigazgatási eljárás keretében intézkedhetnek
– folytatta a szakember.
– Ebben az esetben nem élhet a jármű tulajdonosa a rendőrségnél „bevált” válaszmegtagadás jogával. Itt akkor is köteles vallomást tenni, hogyha magát vagy hozzátartozóját hozná hátrányos helyzetbe, de ha úgy nyilatkozik, hogy nem tudja, ki vezette az autót, akkor nincs kit megbüntessenek.
Az önkormányzat azonban úgy is rendelkezhet, hogy ilyen esetben az üzemben tartóé a felelősség, és akkor nincs semmilyen kibúvó. A büntetést a gépkocsi tulajdonosának meg kell fizetnie
– mondta a Borsnak dr. Pataki Csaba. A szabálysértés bírságának összegét nem a közterület-felügyelet szabja ki, csak a szabálysértési eljárást kezdeményezi. Annak nagyságáról az önkormányzat jegyzője, illetve a szabálysértési csoport a lefolytatott eljárás keretében dönt. Kerékbilincsre azonban nem kell számítania annak, aki a járdán szabálytalanul, a „kikopott” fűre parkol, ugyanis azt a közlekedés rendjének megsértése esetén használják.