Az illemszabályok nemcsak arra vannak, hogy ne zörrenjünk össze másokkal, hanem olykor a biztonságunk érdekében is nagyon hasznosak. A leggyakrabban a járműveken és a munkahelyen ajánlott betartani ezeket, de persze az élet minden területén hasznosak.
Forrás: Shutterstock
– Az etikett szerint először a férfi, a fiatal vagy az alacsonyabb rangú lép be az ajtón, így a liftbe is. Ma már tartják az ajtót vagy odalépnek az érzékelő elé, hogy biztonságosan be tudjanak lépni a többiek – mondta a Borsnak Csorba Katalin protokollszaktanácsadó.
Amikor megérkezik a lift, várja meg, amíg mindenki kiszáll, és csak utána lépjen be. Célszerű minél hátrébb állni még akkor is, ha a következő emeletig utazik, inkább engedje előre azokat, akik tovább mennek. Ha az ajtóban áll, akkor segítse a kiszállókat, és átmenetileg lépjen ki a felvonóból, hogy ki tudjanak szállni.
– Minden esetben illik köszönni, és visszaköszönni, amikor belép a liftbe, még akkor is, ha senkit sem ismer. Ugyanígy a kiszálláskor is. A gombot ma már mindenki maga nyomja meg, de célszerű annak átvennie a panel irányítását, aki a legközelebb áll hozzá – mondja a szaktanácsadó.
Amennyiben lehetséges, ne telefonáljon, de ha ez elkerülhetetlen, akkor minél halkabban beszéljen, és ne hagyja, hogy percekig üvöltsön a csengőhangja. Ételt és italt fogyasztani egyáltalán nem illik, mindenki kibírja azt a pár percet, ameddig odaér a kívánt emeletre.
Időnként mindenki használ valamilyen tömegközlekedési eszközt, nem árt tisztában lenni pár illemszabállyal. Ha megállt a jármű, először engedje leszállni az utasokat! Célszerű az ajtó széléhez állni, hogy ne zavarjon senkit. Amikor felszállt, ne az ajtóban álljon meg, még akkor se, ha csak egy megállót megy! Aki nagy táskával utazik, az mindenképpen vegye le a hátáról vagy a válláról, hiszen így nem csak több hely lesz, de nem is ütögeti vele utastársait.
– Nem illik a tömegközlekedési eszközökön enni és inni, hiszen nemcsak balesetveszélyes, de a higiéniai előírásoknak sem felel meg – mondja Katalin.
– A tömegközlekedési eszközökön az ajtó melletti ülések úgynevezett elsőbbségi ülések. Hagyjuk szabadon ezeket az üléseket, és adjuk át a helyet az arra rászorulóknak! – mondja Katalin.
Mellőzze a telefon használatát, ha muszáj, akkor is csak halkan tárgyaljon! Zenehallgatás közben is ügyeljen arra, hogy az utastársait ne zavarja vele!
A munkahelyen korra és nemre tekintet nélkül mindig a magasabb beosztású személy nyújtja először a kezét köszönéskor, ő az, akit előreengedünk az ajtóban, és ő ajánlja fel a tegeződést is.
– Általános elvárás, hogy tiszta és rendezett ruhában jelenjen meg, kerülje a kihívó viseleteket. Az íróasztalra kiteheti a személyes tárgyait, emlékeit, de nem szerencsés, ha az iroda úgy néz ki, mint egy kirakodóvásár – mondja a szakember.
– Nagy tiszteletlenség belenézni más asztalán a papírokba vagy a monitorját lesni. Ha éppen nincs feladata, ne unatkozzon látványosan, ne kezdjen el csacsogni munkatársával! Figyeljen oda a személyes higiéniára, hiszen rendkívül zavaró lehet egy izzadságszagú vagy kellemetlen leheletű, állandóan köhécselő, szipogó munkatárs – mondja Katalin.
Étkezni nemcsak nem illik, de a kutatások szerint nem is egészséges az íróasztalnál, így ezt mindig az étkezőben tegye! A mobiltelefon csengőhangját úgy válassza ki, hogy az ne zavarjon másokat, és hangerejét is úgy állítsa, hogy az elfogadható legyen.
– Betegen nem érdemes dolgozni menni, hiszen nemcsak saját gyógyulását hátráltatja, hanem a többiekkel szemben is inkorrektség. Ha mégis muszáj, akkor lehetőség szerint próbáljon kicsit elkülönülni a többiektől, ha köhög vagy tüsszög, akkor használjon zsebkendőt és gyakrabban mosson kezet! – mondja Katalin.