Aktuális

Klímavédelmi akcióterv – Betiltják az egyszer használatos műanyagokat

H. Nagy Zsuzsanna

Létrehozva: 2020.02.27.

Orbán Viktor a klímavédelmi akcióterv egyik fontos állomásaként jelölte ki az egyszer használatos műanyagok betiltását.

Orbán Viktor klímavédelmi akciótervének egyik fő pontjáról beszélt Palkovics László innovációs miniszter, aki bejelentette, hogy 2021-ben betiltják az egyszer használatos műanyagokat, és mindent megtesznek, hogy ezeket a termékeket más, könnyen újrahasználható, újrahasznosítható termékek váltsák fel. A vállalkozásokat támogatni fogják az ilyen termékek fejlesztésére, gyártására, és lehetővé teszik az üveg és műanyag palackok, valamint a fémdobozok visszaváltását.

Fölhalmozódik az emberi szervezetben

Az emberiségnek a műanyag mindig is a javát szolgálta. Azzal a céllal alkották meg, hogy a társadalom számára higiénikus csomagolást hozzanak létre, megakadályozva ezzel a fertőzések terjedését. 

Azzal azonban nem számol­tak az emberek – hiszen nem is tudhatták –, hogy ezek meg­jelenése hatással lesz a kör­nyezetre, így az éghajlat vál­tozására.

– A műanyagok nehezen bomló szerves vegyületek, melyeket az élő organizmusok nem képesek bontó enzimek hiányában lebontani, mert ezek számukra evolúciósan idegen anyagok – magyarázza a Borsnak dr. Gálfi Márta, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Alkalmazott Természettudományi Intézet környezeti biológia és környezeti nevelési tanszékének vezetője.

– Mivel nem bomlanak le, fölhalmozódnak – a szervezetben is – és elfoglalják a természetes élettereket.

Megzavarhatja a hormonháztartást

Egyes műanyagok az emberi egészségre károsak lehetnek, megzavarva például a hormonháztartást.

– Felelhetnek a nemi identitásért, a másodlagos nemi jellegekért és szaporodási problémákat is okozhatnak. Ezek az anyagok a táplálékláncon keresztül is a szervezetbe juthatnak, ami beláthatatlan körülményekkel járhat – mutat rá dr. Gálfi Márta. Francia kutatók állatkísérlettel igazolták, hogy a tápanyagokkal együtt beoldódott műanyagok hatására a hím egyed nem ismer­te fel a női egyedet, így a szaporodás nem valósult meg.

– Az első feladatunk tehát megállítani ezt a globális problémát, amit Magyarország igen komolyan kezel. Fontos azonban az is, hogy innovatív megoldás szülessen a műanyagok helyettesítésére, főleg napjainkban, amikor a higiénia még fontosabb kérdéssé vált. 

Nehéz lesz az átállás

Az emberek kényelmi kényszer hatására alakították így az életüket, hogy minden egyszerűbb legyen számukra. Ezekről nehéz lemondani, főleg, ha valaki már ebbe nőtt bele. Fontos, hogy az eszközök helyettesítésére találjunk alternatív megoldásokat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek