Forrás: Shutterstock
Bár védett állat a hód, Győr-Moson-Sopron megyében most 250 egyed kilövésére kaptak engedélyt a vadászok. Csakhogy a vadásztársaságok nem akarják vállalni a feladatot. Ennek oka, hogy a tetemeket hűtőben kell tárolni, majd fehérjemegsemmisítőbe szállítani, aminek a költsége kilónként háromezer forint.
Egy hód 20–30 kilós, ezért hat darab költsége már másfél millióba kerülhet. Védett állatok esetében vizsgálni kell a tetemek közérdekű célra való elhelyezésének a lehetőségét például kipreparálásra vagy tudományos célokra. A Kisalföld napilapban megjelent írás szerint megoldást az jelentene, ha a kilövés dokumentálása és más szabályok betartása mellett a helyszínen eltemethetőek lennének a kilőtt példányok.
Magyarországon a 19. század közepére a vadászat miatt kipusztultak a hódok. A faj visszatelepítése 1996-ban kezdődött a Duna–Dráva és a Fertő–Hanság Nemzeti Park területén. Ez azonban annyira jól sikerült, hogy mára a túlszaporodásuk következtében jelentős károkat okoznak. Miközben a hód kialakítja az élőhelyét, a föld alatt üregeket készít, és ezzel gyengíti a gátakat. A folyó menti erdős sávokban lerágják a nagyobb fák kérgét, a kisebbeket pedig bedöntik.