Már most azt érzi, hogy lehangolt, fáradt, levert, és alig tud kimászni reggelente a puha, meleg ágyból? Nemsokára még rosszabb lesz a helyzet, amikor tetôzik a tavaszi fáradtság. De felkészülhet rá!
Fülbemászó dallamokat csicseregnek a madarak, és láthatóan kezd éledezni a természet, ráadásul az első gólya is hazatért már hosszú útjáról. Ilyenkor ahelyett, hogy együtt éledne a természettel a szervezete, pontosan az ellenkezőjét teszi, így ön fáradtnak, depressziósnak és kimerültnek érezheti magát.
Kiürül a raktár
Ahelyett, hogy élvezné az első napsugarakat, inkább lehúzza a redőnyt az ablakán? Nos, már most mutatkoznak a tavaszi fáradtság jelei, pedig még csak február van.
– Télen rövidebbek a nappalok és hosszabbak az éjszakák, ez lelkileg és testileg is megerőlteti az embert. A hideg évszakban nem figyelünk oda általában a táplálkozásra, sokkal kalóriadúsabban étkezünk, hogy átvészeljük a nappalokat. Emellett rengeteg betegség, vírus és megfázás kíséri végig a sötét hónapokat, egyszóval a szervezet az összes raktárát felhasználja télen. Ez az oka a tavaszi fáradtságnak – kezdi a Borsnak dr. Bense Tamás háziorvos. Ez természetesen nem egy betegség, egyszerűen a szervezet így reagál az évszakváltozásra. Felmerülhet a kérdés, hogy már évek óta nincs is igazi tél, ezáltal akkor nem is lesz igazi tavaszi fáradtság?
– Az emberi szervezetnek van egy beállt biológiai órája, ami évszakról évszakra pontosan jár. A legrosszabb, ami most történik, hogy egyik nap mínuszt mutat a hőmérő, másnap pedig 15 Celsius-fokot. Emellett az sincs jó hatással, hogy körülbelül három nap alatt köszönt be a tavasz. Sokkal jobban megviseli a szervezetet – mondja a háziorvos.
A tavasz a méregtelenítés időszaka is, sokan ilyenkor állnak neki a léböjtkúrának. A szakemberek szerint azonban óvatosan kell ezekkel bánni, mert ilyenkor épp kiürülnek a vitaminraktárak, fel kellene inkább tölteni. Sokkal jobb, ha tisztító hatású gyógynövényteákat kezd el inni, például csalánteát, de a sima citromos víz is megfelelő lehet. Ügyeljen rá, hogy egy hét után tartson szünetet, hiszen a citromban található savak lemarhatják a fogzománcot, és a gyomornak sem jó hosszútávon.
Feltöltenek a magvak
Csempésszen fogásai mellé diót, mandulát és olajos magvakat, hiszen ezek óvják a levertségtől. A zöldpaprika, a káposzta és a csipkebogyó az egyik legerősebb C-vitamin-forrás. Egyen tengeri halakat, teljes kiőrlésű gabonákat, hiszen magas a szeléntartalmuk, ami jó hatással van az idegrendszerre. A májban és a sóskában rengeteg vas, a tojásban és a hüvelyes növényekben rengeteg cink található, ami a vér oxigénellátását segíti.
Fontos a magnézium
A tavasz kihagyhatatlan ásványi anyaga a magnézium, hiszen a sejtek energiatermeléséhez elengedhetetlen forrás, emellett az idegrendszer támogatását is elősegíti. Jótékony hatással van a csontokra, és erősíti a szív- és érrendszert. Egyszóval szinte mindenben segít, ami a tavaszi fáradtsággal együtt jár.
Segítenek a rostok
Az első napsugarakkal ön is hagyja el kényelmes fotelját, és tegyen egy hosszú sétát a szabadban. Ilyenkor még nem erős a sugárzás, hagyja, hogy szervezetébe természetes úton áradjon a D-vitamin. Délben, szélcsendes időben süttesse az arcát a napon, higgye el, nagyon jót fog tenni.
– A legjobban úgy védekezhet, ha tudatosan elejét veszi ennek a lehangoltságnak. Az egyik legfontosabb a mozgás és a táplálkozás. Egyen nyers zöldségeket és gyümölcsöket, rostdús ételeket készítsen. A fehérjebevitelre is oda kell figyelni, és a halfogyasztását emelje az ötszörösére – mondja dr. Bense Tamás. A sportos, egészséges szervezetet kevésbé viseli meg a tavaszi fáradtság, hiszen ők egész évben tudatosan bánnak a testükkel. Akik pedig mozgáshiányos életet élnek, sokkal könnyebben elkaphatnak különböző betegségeket, és nehezebben vészelik át a depressziós napokat.