Forrás: AFP
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyik kutatócsoportja 2010-ben összesen 19 barlangi vakgőtét (Proteus anguinus) kezdett vizsgálni Bosznia-Hercegovinában, hogy megfigyeljék viselkedésüket. A kutatás vezetője, dr. Balázs Gergely tintával jelölte az állatok kiindulási pontját, amelynek segítségével folyamatos megfigyelés alatt számon tudták tartani a megtett távolságot.
Mint kiderült, nyolc év leforgása alatt a vakgőték nagy része kevesebb mint 10 métert haladt, átlagosan pedig 5 métert tettek meg kiindulási pontjuktól.
Volt azonban egy egyed, aki hét teljes évig egyetlen mozdulatot sem tett.
Kutatások szerint egy barlangi vakgőte nem valami mozgékony: átlagosan 12,5 évente riszálnak egyet magukon – azt is párzás reményében.
– Csak úgy ott vannak, szinte semmit sem csinálnak. A faj a rá jellemző alacsony szaporodási aktivitás miatt lényeges veszélyben van a víz alatti ragadozók és az emberi tevékenységek miatti élőhely-változtatás miatt – nyilatkozta az ELTE oktatója a The New Scientistnek.
Úgy tudni, a fajra jellemző több éves mozdulatlanság oka az energia elraktározása arra az esetre, ha párzásra kerül sor. Egyébként a barlangi vakgőték élettartama igencsak hosszú: átlagosan 70 évig élnek, de volt már példa 100 éves egyedre is.
(via)