Tizenkét állami gondozásban felnőtt fiatal játssza el egyetlen alkalommal a Nemzeti Színházban Petőfi Sándor elbeszélő költeményének újraértelmezett változatát, a Kukorica Jancsit. Az Art-ravaló hátrányos helyzetű fiatalokat segítő projekt részeként a fiatalok hat hónapos színházi-művészeti képzést kapnak. A darab rendezőjét, Schermann Mártát kérdeztük, hogy milyen szempontok alapján válogatták a jelentkezőket.
– Nem válogattuk. Minden jelentkező részt vett egy kétnapos workshopon. Elsősorban azt vettük figyelembe, hogy kik azok, akiknek mi tudunk segítséget nyújtani az életútjuk újratervezésében, akik nagy súlyokat cipelnek, és bizonytalan élethelyzetben vannak.
Készítettünk egy hosszú listát, harmincvalahány fiatal közül az a tizenkettő került be a projektbe, akiket az előbb említett szempontok alapján az elejére soroltunk – magyarázta Schermann Márta, aki munkája során szívesen használ dokumentarista eszközöket és gyakran civilek bevonásával készít előadásokat. Dolgozott már romákkal, hajléktalanokkal, bevándorlókkal, várandós nőkkel, prostituáltakkal is.
– Nyilván nagyon más állami gondoskodásban felnőtt fiatalokkal dolgozni, mint professzionális előadóművészekkel, hiszen nem ez a szakmájuk – folytatja a rendező. – Ezek a fiatalok útkeresésben, saját maguk felfedezésében vannak. Keresik önmagukat és a válaszokat. Nem képzett színészek, akiktől állapotokat kérünk és haladunk az elképzeléseink mentén, hanem ők végigmennek egy hosszú kutatási folyamaton, így jön létre az előadás. Újból és újból új módszereket kell bevetni, hogy kísérletezve, örömtelien jöjjön létre az előadás, amit február huszonkilencedikén mutatunk be a Nemzeti Színházban. Nagy segítségünkre van Romankovics Edit, aki színházi nevelési szakemberként kíséri a fiatalok munkáját. Az előadás online is követhető lesz az Art-ravaló projekt youtube oldalán.
Az alkotók azért nem a klasszikus János vitézt állítják színpadra, mert a mese mögé szeretnének nézni. Az ő Kukorica Jancsijukban Jancsi és Iluska két fiatal árva, akik senkire sem számíthatnak, csak egymásra. Bántalmazó, rideg környezetben mostoha neveli őket. Mikor Jancsi elveszíti a rábízott nyáj felét, elmenekül a faluból, de valójában önmaga elől menekül. Kemény legény, senkitől sem fél. Az ő kálváriája, míg megtalálja önmagát, közel sem meseszerű, és az élete meglepően sok rokonságot mutat azoknak az állami gondoskodásban nevelkedett fiataloknak az élethelyzetével, akik részt vesznek az Art-ravaló programban.