Aktuális

Ötvenegyen lakják a somogyi szellemfalut

Bors

Létrehozva: 2020.02.23.

Korábbi munkáim többször is a déli végekre szólítottak. Már akkor felfigyeltem a megye szépségére, ugyanakkor a somogyi kis falvak sanyarú sorsára is.

Ugyan mindig is szerettem ezt a vidéket, komolyabban érdekelni akkor kezdett, amikor tavaly októberben a há­romfai horgászparadicsomról készítettünk anyagot ide, a Vasárnapi Borsba, és jobban megismertem a környéket. Így ajánlotta figyelmembe egy barátom Háromfáról Rinyaújnép kicsiny település problémáját, amit az elnéptelenedés fenyeget. Korábbi statisztikák szerint Somogy megye a legveszélyeztetettebb az elnéptelenedés szempontjából, és itt a legtöbb a lakatlan épület. Második helyen Zala megye áll ugyanezen problémával.

Ház a határnál

Rinyaújnép a horvát határtól 10 kilométerre található, Nagyatádtól 20 kilométerre délre, és egyben Somogy megye egyik legkisebb települése. Zsákfaluról lévén szó egyetlen úton lehet csak megközelíteni Rinyaújnépet. A faluba beérve egyből feltűnik a rengeteg üresen álló ház, pedig a környezet szépen rendezett, a fű mindenhol levágva, az útpadka és a vízelvezető árkok tiszták.

– A faluban jelenleg 35 állandó lakos van, pedig hajdanán ez a szám elérte a 360-at is – meséli rögtönzött idegenvezetőm, Mester Tamás helybéli. Munka egyáltalán nincsen, pedig a helyiek szeretnek itt lakni, és nem örülnének, ha el kellene költözniük. Tamás jelenleg munkanélküli, egy munkahelyi baleset során súlyosan megsérült, ezért most állattartással és földműveléssel foglalkozik.

Se suli, se bolt

– Az itt élők szeretnének helyben munkát találni, mert jelenleg csak Nagyatádon és Barcson van ko­molyabb munkalehetőség, de ez a gyatra buszközlekedés miatt igazi rémálom – veszi át a szót Istvánfi Brigitta polgármester asszony, aki 2014-óta vezeti a települést. Rinyaújnép busszal a babócsai menetrend szerinti járattal közelíthető meg, de a busz nem jön be a faluba, csupán a Ri­nyaújnép leágazásnál áll meg, innen kell begyalogolniuk 2,5 kilométert a helyieknek és az iskolából hazafelé tartó gyerekeknek. Ez főleg télen, sötétben koránt sem veszélytelen dolog.

– Írtam már több levelet is a helyi busztársaságnak, hogy te­gyék meg ezt a kis kitérőt a falu felé – hely lenne rá, a korábbi buszforduló még megvan –, de választ sohasem kaptam – meséli a polgármester. Iskola, bolt, orvosi ellátás nincsen a faluban, a szomszédos Babócsára kell bejárni mindezekért. Pedig volt iskola a faluban, és egykor bolt is, ami Gábor Andor író, költő egykori szülőházában, egy műemlék épületben kapott helyet. Sőt a település még orvosi rendelővel is rendelkezik, valamint egy mini tűzoltó kaszárnyával és rendőrségi épülettel is – csak éppen se tűzoltó, se orvos, se rendőr nem ma­radt a településen. A református templom is üresen áll, nincsen jelenleg állandó lelkészük. Babócsán lenne a legközelebb tiszteletes, de az alacsony lélekszám miatt már ő sem jön, nem tartanak istentiszteletet Rinyaújnép templomában.

Turista megmentők?

Jelenleg 25-30 ház lakatlan a faluban, azaz minden második.

– Hét házat belgák, négyet osztrákok vásároltak meg, amit fel is újítottak, és a településre költöztek, így az állandó lakók száma velük 51 főre emelkedett – mesél néhány pozitívumot is a polgármester, miközben beterel a  kicsi, de rendkívül takaros ön­kormányzati épületbe, ami egyben egy minikönyvtár is.

– Szeretek nagyon a településért dolgozni – teszi hozzá Istváni Brigitta, amit mi sem bizonyít jobban, mint a Magyar Falvak Programban elnyert több millió forint. A gyakorlatilag a térképen is alig látható falu sikeresen pályázott útfelújításra és aszfaltozásra, valamint járdaépítésre, és a már elkészült játszótérre. Szintén a na­pokban érkezik meg a vadonatúj, 9 személyes falubusz, amivel majd a gyerekeket viszik Babócsára iskolába.

– Már fel is vettem egy önkormányzati sofőrt – meséli boldogan a polgármester, hozzátéve, a szintén pályázati úton elnyert egymillió forintos fűnyírótraktor is tavasszal érkezik a faluba. – Amit csak tudok, megteszek a faluért, legfőbbként a gyerekekért – folytatja Brigitta, hozzátéve, épp ezért, ha csak néhány gyereknek is, de mindig tartanak farsangot és gyereknapot az aprócska művelődési házban.

– De van még tervem! – lelkendezik a polgármester.

– Szeretnénk szintén pályázni csatornázásra és internetkiépítésre a településen. Jelenleg egyetlen internetkapcsolattal rendelkező számítógép van a faluban, az is a községházán, ahol éppen Windows-telepítés közben ismerem meg Pfeifer Imrét, az önkormányzati informatikai szakembert, s mivel ez valóban fontos dolog, nem zavarom a kérdéseimmel. Azt azért csak elmeséli, hogy nagyon szeret itt lakni és az önkormányzatnál dolgozni, holott nem itt született, hanem ide nősült, és öt gyermek boldog apja.    

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek