Gyöngyöspatán széltében-hosszában arról beszélnek, hogy sokan már jó előre elköltötték a megítélt milliós kártérítéseket amiket Soros-ügyvédek szereztek meg nekik, mert nem vegyes osztályokba jártak. Olajat önthet a tűzre egy hétvégi tüntetés, amit baloldali politikusok szervezgetnek.
Így aztán az önkormányzat és az oktatási hivatal ajánlatát már nem tudják és akarhatják elfogadni hiszen a kölcsönt, ráadásul többnyire uzsorakamattal vissza kell fizetni a lehető leghamarabb.
Méghozzá akár a többszörösét hiszen a leggyorsabban uzsorások adtak pénzt a Soros-ügyvédek által megszerzett, de még ki nem fizetett milliók reményében.
Azok a gyöngyöspatai romák, akiknek kártérítést ítéltek meg, elenyésző számban jeleztek vissza, hogy az oktatással, továbbképzésekkel kívánnának élni – mondta Hevér Lászlóné, Gyöngyöspata polgármestere az Origónak.
Azt sem mindenki tudja, hogy a megítélt 100 milliós kártérítés, amiből 80 milliót Gyöngyöspatának kellene kifizetnie, azonnal csődbe juttatná a kisvárost. Bezárhatna az összes önkormányzati intézmény. Széles körben beszédtéma ez a településen, tetszik-nem tetszik sokan beszólogatnak azoknak akik beperelték Gyöngyöspatát Soros-ügyvédek segítségével.
Gyöngyöspata éppen azért kért korábban halasztási kérelmet a Kúriától, mert nem tud ekkora összeget előteremteni.
A nem nagy érdeklődést kiváltó aláírásgyűjtés után kormányellenes tüntetést szervez a hét végére egy bizonyos Setét Jenő. Arra tüzelik a romákat, hogy ne fogadjanak el oktatási lehetőségeket, követeljék bármi áron a milliókat.
Ahogy Setét a petícióban szó szerint írja: „megpróbál támogató akciókat kicsikarni” illetve megmozgatja európai uniós kapcsolatait is. Különösen hangzik, hogy az aktivista szolidaritását fejezi ki az önkormányzatot százmilliós kártérítésre köteleztető ügyvédekkel szemben is.
-Mi a közös a gyöngyöspataiak 99,7 százalékában? – tette fel ezután a kérdést a FIDESZ helyi országgyűlési képviselője Horváth László, amit azonnal meg is válaszol: „Az, hogy ők nem írták alá Setét Jenő roma aktivista petícióját, melyben, idézem: „szolidaritásunkat fejezzük ki a gyöngyöspatai kártérítési perben a felperes/sérelmet szenvedett gyermekeket, és családjaikat képviselő ügyvédek és a CFCF szervezet mellett”.
„Az országos ellenzéki hírverést, és a pert szervező alapítvány teljes mozgósítását maga mögött tudó online petícióhoz, közel egy hónap alatt, Gyöngyöspatáról mindössze heten (7-en, értsd: heten) csatlakoztak. Ez még a 62 felperes cigány tanuló családtagjainak számához képest is elenyésző arány” – írja Horváth.
Az aláírók között ugyanakkor ott van Donáth Anna (a Momentum EP-képviselője), Fekete-Győr András (a Momentum elnöke), Arató Gergely (egykori MSZP-s oktatási államtitkár), Horváth Aladár (a Roma Parlament elnöke), Horn Gábor (egykori Gyurcsány-államtitkár), Magyar Bálint ( a kérdéses szegregáció idején ő volt az oktatási miniszter) és Vágó István (DK-s politikus, egykori műsorvezető).
„És bennük mi a közös?” – kérdezi ismét a képviselő, ugyancsak megválaszolva, hogy „sok más mellett az, hogy soha nem jártak Gyöngyöspatán”.
A településen széles körben beszélik, hogy ez a tüntetés csak olaj lesz a tűzre és így egy lépéssel sem jut senki közelebb a megoldáshoz. Mindeközben az uzsorások persze tovább reménykedhetnek, hiszen a pénzek zömmel az ő zsebükben landolhatnak.