Beethoven születésének 250. évfordulóján az Óbudai Danubia Zenekar azoknak mutatott utat a zenéhez, akik a leginkább azonosulni tudnak a zeneszerző szenvedéseivel: a hallássérülteknek.
Különleges eseményre volt hivatalos a Vasárnapi Bors: siketeknek rendeztek klasszikus zenei koncertet a Budapest Music Centerben. Nem tévedés, az Óbudai Danubia Zenekar előadásában siketek és hallássérültek is élvezhették – sokan életükben talán először – a zene csodálatos világát. A koncertet kimondottan hallásérülteknek rendezték azért, hogy hozzájuk is közelebb vigyék a klasszikus muzsikát és a zene szeretetét, hiszen már Kodály Zoltán is azt monda: Legyen a zene mindenkié!
Hangszertapizás
Már a koncert előtt is nagy élményt okoztak a zenészek a legkisebbeknek, ugyanis néhányan kijöttek az előtérbe játszani. Egyszerű dallamokkal, motívumokkal zenéltek csak, de már ekkor elvarázsolták a gyerekeket, hiszen odamehettek, megfoghatták a hangszereket. Megismerkedhettek a fagottal, a nagybőgővel és a hegedűvel is, a kicsik pedig a tanáraik segítségével megállapították, hogy miből készült, mély vagy magas a hangja és a hangszer rezgéseit is megfigyelték. Én pedig őket figyeltem: arcukról egyszerűen le lehetett olvasni, hogy mikor mit és mennyit hallanak. Csodálatos élmény volt, ahogy körbeállták a dobot, a gyerekek karmesternek is beálltak, és volt egy kisfiú, akinek folyton járt a lába a zenére.
Finom rezgések
A koncertteremben a zenekar karmestere Hámori Máté néhány meglepetéssel is szolgált. A hallássérültek kaptak egy-egy piros lufit, ami közvetítette a zene rezgéseit. A zenekar három tételt játszott el Beethoven V. és I. szimfóniájából. A legtöbben a lufikat két kézzel fogva figyelték a zenét, de volt, akinek olyan erőteljes és szokatlan volt így ez az újszerű tapasztalás, hogy szinte felkiáltott.
– Ez hatalmas élmény volt a gyerekeknek. Akiknek hallásveszteségük van, sokkal érzékenyebb a fülük. Volt olyan kisfiú, akit ki is kellett kísérni. A legtöbb gyereknek óriási élmény adott, hiszen nem minden szülő tudja ilyen helyre eljuttatni a gyerekét. Ilyen élményük még sosem volt, hiszen megfoghatták a hangszereket, beülhettek a zenekar tagjai közé – meséli a Vasárnapi Borsnak Fülöp Erika, az egyik zuglói speciális iskola gyógypedagógus audiológusa, aki azt is elárulta: a hallókészülékek és az implantátumok segítik a hallást és a koncentrációt, de azt, hogy ki mennyit hall és hogyan érzékeli a hangokat, még a szakemberek sem tudják. A speciális iskolában egyébként bármilyen meglepő, van zeneoktatás is.
Közel vinni a zenét
A Beethoven-program ötletgazdája Hámori Máté, aki a zenekar fiatal karmestere.
– Az a missziónk, hogy a klasszikus zenét közel vigyük minél több emberhez. A Beethoven-év kapcsán jött ez az ötlet, hiszen egy koncertsorozattal készültünk az évfordulóra. Szerintem a legjobban az működött, amikor felmentek a színpadra és megfoghatták a hangszereket játék közben, de már kint is nagyon meghatódtam, amikor láttam, hogy a gyerekek a hangszerek köré gyűlnek. Ez egy teljes érzelmi sokk volt számomra is, az utóbbi évek egyik legnagyobb élménye. Gyakran szervezünk programokat iskolásoknak, időseknek, de remélem, egyre több helyre elvihetjük a zenét, mert a zenének gyógyító ereje van – magyarázza Hámori Máté.
De nemcsak a zenekarvezető, az együttes többi tagja is nagyon meghatódott a gyerekek átható örömén.
– Fantasztikus élmény volt látni ennyi érdeklődő, nyílt szívű hallásérült embert érdeklődni a zene iránt. Megható volt és szerintem Beethovenhez is közelebb vitt minket. Bízom benne, hogy maradandó élményt okoztunk nekik, mert számunkra az volt – mondja Mohácsi Norbert, a zenekar nagybőgőse.
Losonci Luca fagottost is nagyon megérintette a koncert.
– Tudtam, hogy hallássérülteknek játszunk, de azt nem, hogy gyerekeknek. Nagyon megható volt. Látszott az arcukon, hogy mennyit tapasztalnak a zenémből. Végig a könnyeimmel küszködtem, de tudtam, hogy nem gyengülhetek el, még inkább beleadtam mindent. Remélem, a gyerekek is nagyon élvezték.