Magyarországon 2018-ban összesen 33 250 fő halt meg daganatos megbetegedések következtében. Így még mindig minden negyedik magyar embernél ez az elhalálozás oka.
A Magyar Rákellenes Liga február 4-én, a Rákellenes Világnap alkalmából kampányt indított a megelőzés érdekében.
– Mindenki tehet a maga és a környezetében élők egészségéért – mondta a Borsnak Rozványi Balázs, a liga elnöke. – A rákbetegség kialakulásának kockázatát csökkenti az alkoholfogyasztás mellőzése, a szoláriumozás kerülése, a dohányzás abbahagyása, az egészséges étrend, a rendszeres mozgás. A korai felismerés pedig életet menthet, ezért ismerni kell a figyelmeztető jeleket.
Figyelmeztető jelek
– Ha ezek közül bármelyiket két hétnél hosszabb ideig észleli valaki magán, azonnal forduljon orvoshoz. Amennyiben máson észleli, figyelmeztesse – mondta Rozványi Balázs.
• Anyajegyen, szemölcsön látható változások.
• Indokolatlan fogyás.
• Nyelési nehézségek.
• Nem múló köhögés, rekedtség.
• Érezhető csomó, duzzanat a mellben, a herékben.
• Fekély, sérülés a bőrön, ami nem gyógyul.
• Véres, szokatlan széklet, vizelet.
• Szokatlan vérzés, váladékfolyás.
A megelőzésnél nagyon fontos a szűrés is. A vastagbélrák kialakulásának megelőzésében most a székletvizsgálat került előtérbe. Ha abban vért találnak, az gyanús jel. A vastagbéltükrözés pontosabb felismerést jelenthetne, de erre kevesebben vállalkoznak.
Ígéretes lehetőség
A rákgyógyítás alapkutatásában új immunterápiás módszerről lehetett a napokban olvasni egy tudományos folyóiratban.
– Ez ígéretesnek tűnik, és sejtvonalakon úgy néz ki, hogy több ráktípusra is alkalmas lehet, azonban nyilvánvalóan nem mindegyikre. Az állatkísérletek pedig még csak ezután következhetnek – figyelmeztetett dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa.
Fokozatos a fejlődés
Dr. Lövey József, az intézet orvos-igazgatója fontosnak tartja, hogy az emberek megfelelő forrásból és megbízható információkat kapjanak.
– Ha olyan kezelés van, ami nagyon látványos, akkor a különböző hatóságok ezzel gyorsított eljárásban foglalkoznak, de ez még mindig nem jelenti azt, hogy bekerül a klinikai használatba, mert figyelembe kell venni a mellékhatásokat is, és hogy a kezelés mennyire finanszírozható. Korábban az ilyen eljárás tíz-tizenkét évig is eltartott, most a legjobb esetben öt év lehet. Nem korrekt úgy interpretálni egy-egy új szert, hogy az perceken belül minden problémát megold. A gyógyítás tudományában fokozatos a fejlődés. A daganatoknál sincs olyan, hogy valamit egyik pillanatban 10 százalékban tudunk gyógyítani, holnap pedig már 90 százalékban – mondta dr. Lövey József.
– Jelenleg a gyógyításnál három eljárás jöhet szóba: a műtét, a sugárterápia és a gyógyszeres kezelés. Az első kettő helyi jellegű és ma ezek a leghatásosabbak. A sugárterápiának napjainkban növekvő szerepe van, mert speciális új technikákkal, pontosabb célzással már gyakran a sebészi eljárás is kiváltható. A rák teljes gyógyításában pedig jelenleg a gyógyszeres kezelés szerepe a legkisebb – mondta dr. Lövey József.