Aktuális

Hogy lesz így olimpia?

Bors

Létrehozva: 2020.03.19.

A világjárvány a sportvilág csaknem egészét felfüggesztette. Nincsenek versenyek, edzések is legföljebb otthon, totális a bizonytalanság. Mindezek dacára Tokió kitart amellett: július végén megkezdődik az olimpia.

Hogy lesz így olimpia?

Forrás: MTI

A hét elején Abe Sinzó japán miniszterelnök, miután a G7 országok vezetőivel videokonferencián egyeztetett, bejelentette, országa úgy készül, hogy minden rend szerint zajlik majd. Múlt héten Görögországban ünnepélyesen felgyulladt a láng. 

Az olimpiarendezés egészen elképesztő, éveken átívelő, sok milliárd dollárt megmozgató esemény. Oly hatalmas és drága, hogy sokan a gazdasági érdekek miatt hajlamosak a sportolók és a nézők egészségét és biztonságát bagatellizálni.

Nem lehet edzeni

A sportolók a karantén miatt mindenütt időt veszítenek a felkészülésükben. A Rómában élő francia vívó, Ysaora Thibus elutazott egy Los Angeles-i Grand Prix-versenyre. Amikor odaért, a viadalt lefújták. Hazautazni már nem tudott. – Fogalmam nincs, mi lesz. Nem tudok edzeni. Elképzelésem sincs, hogyan lehetne így a tervezett időben megtartani az olimpiát. Baj van a kvalifikációs versenyekkel is. Minden sportágban halasztások történtek, normál esetben ilyentájt szokás kiharcolni a szereplés jogát, de most egyre több eseményt törölnek. Thomas Bach, a NOB elnöke azt javasolta az országok olimpiai bizottságainak, dolgozzanak ki új kvalifikációs szabályokat. De az új szabályok mit sem érnek, ha a főszereplők a négy fal közé vannak zárva.

– A pénznek a legkevésbé kell szerepet játszania a döntésben – szögezte le Terrence Burns, aki a hosszú ideje a pályázó városok tanácsadója, konzulense. – A végső határozatot a sportolók, valamint a közegészség és biztonság szempontjából kell meghozni. Nincs más választás!

Forró a talaj

Egyesek abban bíznak, hogy a melegebb időjárás beköszöntével visszaszorul a vírus terjedése. Azonban amíg a Föld északi féltekéjén melegszik az idő, addig a délin éppenséggel csökken, amitől ott is felgyorsulhat a terjedés. Ideális esetben a világjárvány csúcspontja június közepére eshet, addigra Ázsia, Európa és Észak-Amerika vélhetően túl lesz rajta, de mi lesz a déli félteke lakóival? 

Tiszeker is szkeptikus

Számos orvos kollégájához hasonlóan a Magyar Antidopping Csoport vezetője, Tiszeker Ágnes is szkeptikus az olimpiarendezéssel kapcsolatban. – A japánok nyilván nagy erőfeszítéseket fognak tenni a fertőtlenítés érdekében. Nem az a kérdés, hogy képesek lesznek-e az olimpiai falut vagy a sportversenyek helyszíneit vírusmentesíteni, hanem az, hogy beengedjük-e a gondosan megszűrt és a fertőzésektől eddig megvédett sportolóinkat olyan országból érkezők közé, ahol óriási pusztítást végez a vírusfertőzés – nyilatkozta a szakember. Rióban 11 ezer sportoló vett részt, a jelenleg legfertőzöttebb 15 ország 4 ezer sportolóval képviseltette magát.

8 millió eladott jegy

Tokió 8 millió jegyet adott ki a sporteseményekre, ezeknek harmada a Japánba érkező külföldiekhez került. Míg le nem cseng a vírus az egész világban, hogy lehetne megkockáztatni több ezer sportoló és több millió szurkoló egy helyre terelését?

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek