Az egyre nagyobb nyomás hatására a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach és a japán miniszterelnök, Abe Sinzo bejelentette: a járvány miatt az idén nem rendezik meg a tokiói olimpiát.
Forrás: AFP
Még a hét elején is úgy tűnt, hogy egy hónapon belül születik csak döntés arról, elhalasztják-e az olimpiát. Ám a NOB-ra mind erőteljesebben nehezedő nyomás miatt nem lehetett halogatni a dolgot.
Keddig Ausztrália és Nagy-Britannia jelezte: ha az olimpiát az eredeti tervek szerint (július 24.–augusztus 9.) megtartják, a koronavírus terjedése pedig változatlan marad, nem utaznak el sportolói Tokióba. Az Egyesült Államok, Új-Zéland, Németország, Norvégia, Portugália és Svájc is a halasztást támogatta.
A játékokat el kell halasztani, a NOB-nak és a japán kormánynak ezzel mielőbb szembe kell néznie. Egyszerűen nem biztonságos a rendezés egy világjárvány közepén. Az emberek biztonsága és egészsége egyértelműen fontosabb szempont, mint a halasztás miatt felvetődő költségek
– fogalmazott Lawrence Waterman, a 2012-es londoni olimpia egészségügyi és biztonsági vezetője.
Mindezek után Thomas Bach NOB-elnök és Abe Sinzo japán miniszterelnök telefonos egyeztetése után jelezte: a játékokat ebben az évben nem tartják meg. Pontos időpont még nincs, de az biztos: legkésőbb jövő nyáron kell megtartani.
Nagyjából egyéves halasztást javasoltam, és Thomas Bach elnök teljes mértékben egyetértett vele. Ez lehetővé tenné, hogy a sportolók a lehető legjobb formában érkezzenek az olimpiára, mi pedig biztonságos környezetet teremthetnénk a szurkolóknak
– fogalmazott Abe Sinzo.
Bár a legjobb döntést hozták azzal, hogy a sportolók egészségét szem előtt tartva halasztják az olimpiát, Japánt mégis jelentős gazdasági kár érte a döntéssel. Makino Junicsi, az SMBC Nikko Securities nevű brókercég vezető közgazdásza szerint ezzel a döntéssel az ázsiai ország 670 milliárd jent (1900 milliárd Ft) bukhat.
Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke:
– A NOB az elmúlt 125 év alatt számtalan nehéz helyzettel állt szemben. Az olimpiai játékok jelenkori népszerűsége arra sarkall, hogy bízzunk a szervezet döntésében.
Hosszú Katinka, úszó:
– A halasztás nem befolyásolja Katinka pályafutását, ugyanúgy készül tovább Tokióra. A változás minden sportolót érint, mindenki számára egyenlők a feltételek – mondta Katinka sajtósa.
Sidi Péter, sportlövő:
– 41 évesen a hatodik olimpiámra készülök, három számban vagyok érdekelt, így természetesen folytatom, sőt, még egy hetedik vagy nyolcadik ötkarikás rendezvényre is elmennék, ha kvalifikációt szerzek.
Cseh László, úszó:
– Úgy gondolom, ebben a nehéz időben ez a legjobb döntés. Most nem a sport a fontos, hanem hogy egészségesek legyünk. Azt viszont nem tudom most megmondani, ott leszek-e jövőre az olimpián.
Lovaival vigasztalódik Ungvári
Három évtizedet töltött el a tatamin, és élete ötödik olimpiájára készült Ungvári Miklós, akiről Cegléden már cselgáncscsarnokot is elneveztek. Az idén a 40. születésnapját ünneplő sportoló letörten vette tudomásul: a döntéssel számára elérkezett a visszavonulás.
Kedden 14 óra 8 perckor egy régi sporttársam hívott telefonon. Ő újságolta el nekem a hírt, hogy elhalasztják az olimpiát. Ez egyet jelent a visszavonulásommal. El vagyok keseredve
– mondta a háromszoros Eb-aranyérmes.
A 73 kg-ban egyébként az únyi Szabó Frigyessel harcolt a tokiói formaruháért. Miklós abban bízott, a hátralévő kvalifikációs nemzetközi viadalokon megszerezné a repjegyet.
Cegléden készültem, az ötkarikás kiküldetésre szintén esélyes öccsémmel, Attilával, valamint négy klubtársammal. Súlyt emeltünk, kispályás fociztunk, de tatamira két hete nem léptünk
– a testi kontaktus tilos – magyarázta a Borsnak. Hozzátette: a döntéséig semmiről nem mondott le!
Ungvárinak, aki korábban díjugrató versenyeken is indult, az utóbbi időben pedig 80 km-es távlovagló viadalokon, most hat lova jelent vigaszt.
– Az egyik öt hónapos csikó a kedvencem. Velük próbálok kikapcsolódni, vigasztalódni – mondta.